Europarlamentarzyści za większym bezpieczeństwem energetycznym w UE

Europarlamentarzyści za większym bezpieczeństwem energetycznym w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wspieranie przez UE, także finansowe, budowy połączeń między systemami energetycznymi państw członkowskich, większa solidarność w obliczu ewentualnego kryzysu gazowego, a nawet nowy traktat energetyczny - to niektóre pomysły polskich i hiszpańskich europosłów.

We wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata zatytułowana "W kierunku Europejskiej Wspólnoty Energetycznej XXI wieku", którą prowadził przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Jerzy Buzek, z udziałem przedstawicieli hiszpańskiej prezydencji w UE.

"Bez interkonektorów (połączeń między systemami gazowniczymi państw członkowskich - PAP) wspólnota energetyczna w XXI wieku jest niemożliwa" - podkreślił przewodniczący kongresu deputowanych Hiszpanii Jose Bono Martines. Dodał, że sam rynek nie jest w stanie stworzyć transeuropejskich sieci przesyłu energii.

Z kolei hiszpański deputowany Alique Lopez podkreślił, że należy wzmocnić współpracę nad jednolitym rynkiem energii i rozszerzać połączenia międzysystemowe także po to, by energia ze źródeł odnawialnych była dostępna w sieci energetycznej. "Trzeba też obniżać koszty wytwarzania energii z OZE i emisję CO2, dzięki czemu zwiększymy efektywność energetyczną" - powiedział Lopez podając za przykład biopaliwa II generacji.

Przedstawiciel hiszpańskiej prezydencji w radzie UE Marine Uribe powiedział, że Unia potrzebuje traktatu energetycznego. "Potrzebujemy konkretnego traktatu energetycznego w Europie (...) tak, żeby skutecznie koordynować politykę energetyczną opartą o cele klimatyczne" - zaznaczył Uribe.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawy konkurencji Joaqin Almuni podkreślił, że filarami wspólnotowej polityki energetycznej, które popiera Komisja, są: zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii, konkurencyjność i zrównoważenie. "Mieliśmy okazję dostrzec, jak wyglądają problemy milionów obywateli europejskich spowodowane nadmierną zależnością i brakiem bezpieczeństwa w zakresie dostaw gazu" - powiedział Almuni. "W ciągu ostatnich lat, dzięki inicjatywom Komisji, Unia Europejska opracowała w końcu rozwiązania równoważące potrzeby energetyczne związane z energią odnawialną i walkę ze zmianami klimatycznym" - podkreślił. Przyznał, że polityka energetyczna wymaga dalszych, intensywnych działań.

Biorący udział we wtorkowej debacie polski eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski wyjaśnił dziennikarzom, że traktat energetyczny to jeden z rozważanych instrumentów w Parlamencie Europejskim. "Do tego potrzeba minimum 9 państw, które wspólnie ustanowią nową politykę. W ten sposób powstawała strefa euro czy strefa Schengen. Możnaby pomyśleć o zgromadzeniu krajów, które chcą wprowadzić strefę wzmocnionego bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział. Dodał, że atrakcyjność takiej strefy podniosłoby wydobycie gazu z łupków w Polsce.

Saryusz-Wolski poinformował też, że w fazie finalnej są rozstrzygnięcia dotyczące ostatecznego kształtu rozporządzenia gazowego, które określa tzw. mechanizmy solidarności w razie kryzysu gazowego w krajach członkowskich.

"W zasadzie udało się przeprowadzić wszystkie nasze postulaty. Problem zaczyna się, kiedy parlament negocjuje z radą i próbuje z nią dojść do wspólnych uzgodnień" - powiedział Saryusz-Wolski. Jako niezagrożony określił w projekcie m.in. zapis dotyczący zobowiązania państw członkowskich przez Komisję Europejską do zapewnienia odwrotnego przepływu gazu w gazociągach poprzez budowę tzw. rewersów oraz zapis o warunkach ogłoszenia stanu zagrożenia, co daje prawo do korzystania z mechanizmów solidarnościowych koordynowanych przez KE. Jeśli jeden kraj ogłosi taki stan, wtedy komisja może wkroczyć, jeśli dwa kraje ogłaszają stan regionalnego zagrożenia w dostawach gazu, wtedy komisja musi wkroczyć - powiedział.

Teraz nad projektem rozporządzenia, po wprowadzeniu 500 poprawek w trakcie prac parlamentarnych, pracują wspólnie i negocjują zapisy rada UE, parlament i Komisja. "Prace być może zakończą się porozumieniem jeszcze w czerwcu, a jeśli nie, to po wakacjach. Głosowanie w parlamencie odbędzie się w lipcu lub jesienią" - dodał. Zaznaczył, że rada wzbrania się przed "ambitną" wersją rozporządzenia oraz że wtorkowa debata w parlamencie służy m.in. zyskaniu sojuszników takiego podejścia.

"Stanowisko parlamentu, w tym Polski jako lidera tego tematu, jest dużo bardziej ambitne niż średnia krajów członkowskich, stąd spór i negocjacje między parlamentem a radą" - wyjaśnił. Jego zdaniem, opór stawiają kraje "bezpiecznie energetyczne", które nie chcą podzielić się swoim bezpieczeństwem z innymi krajami.

Zdaniem polskiego europosła, nie dość silny w projekcie jest paragraf na temat realizacji gazociągu Nabucco, który miałby dostarczyć kaspijski gaz do Europy. "200 mln euro jest przeznaczone na Nabucco, ale prace ślimaczą się. Są dwa konkurencyjne projekty: South Stream i Nabucco. Projekt Nabucco hamuje to, że niektóre kraje, które mogłyby być nim zainteresowane, jednocześnie "na boku flirtują z innymi dostawcami". Pod drugie, są problemy z zagwarantowaniem dostaw gazu. Sam Azerbejdżan nie wystarcza" - powiedział Saryusz-Wolski. Jak dodał, dostawy miałyby pochodzić także Turkmenistanu, Iranu i Iraku.

Nabucco stanowi ważny element unijnego planu ominięcia Rosji na drodze transportu gazu ze złóż kaspijskich przez Turcję. Koszty budowy gazociągu, który miałby transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego, Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej do Europy, szacowane są na 7,9 mld euro. Planowana długość magistrali to 3,3 tys. kilometrów. Rocznie ma być przesyłanych gazociągiem 31 mld metrów sześciennych gazu. Konkurencją dla Nabucco jest rosyjski gazociąg South Stream po dnie Morza Czarnego, budowany przez rosyjskiego giganta Gazprom i włoską firmę ENI.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europarlamentarzyści za większym bezpieczeństwem energetycznym w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!