PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europejskie zgrzyty na rynku gazu

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
20-10-2016 15:48
Europejskie zgrzyty na rynku gazu
Fot. Shutterstock.com

Polityka Unii Europejskiej dotycząca rynku gazu ziemnego nie do końca uwzględnia interesy wszystkich krajów członkowskich Wspólnoty - ubolewali uczestnicy sesji „Wielka reorientacja, czyli polska strategia zaopatrzenia w gaz. Idee i inwestycje”, która odbyła się w ramach XIII Kongresu Nowego Przemysłu 2016 w Warszawie.

- Od lat zabiegamy jako Polska, by polityka Unii w odniesieniu do gazu ziemnego była bardziej racjonalna i uwzględniała kwestię bezpieczeństwa naszego regionu. Już pierwszy gazociąg Nord Stream był oprotestowany przez kolejne polskie rządy, bo nie uwzględniał interesów Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka z lat 1997-2001.
Według niego przez wiele lat Bruksela nie uwzględniała faktu, że rosyjski Gazprom nie kierował się wyłącznie względami biznesowymi, ale także wykorzystywał swoją pozycję dominującego dostawcy na określonych europejskich rynkach do osiągania celów politycznych Kremla.

- Wiele krajów, w tym Polska, nie posiadało technicznych możliwości importu gazu z innych kierunków niż Rosja i funkcją tego była cena gazu, jaką musieliśmy płacić za brak alternatywy - podkreślał były wicepremier. Ten problem nie dotyczył Niemiec czy Francji, w których udział Rosji w dostawach gazu sięga odpowiednio 40 proc. i 25 proc.

Janusz Steinhoff przyznaje jednocześnie, że ostatnio Unia wprowadziła szereg regulacji, które dominującą pozycję Gazpromu co najmniej osłabiły.

- Problemem są kolejne decyzje i projekt budowy gazociągu Nord Stream 2. W tym kontekście cieszy mnie negatywna opinia przewodniczącego komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu, wpływowego polityka chadeckiego, co świadczy o tym, że rozpoczyna się także dyskusja na ten temat w łonie samej koalicji rządzącej w Niemczech - powiedział Janusz Steinhoff.

Jego zdaniem ekonomicznie ten projekt jest nieuzasadniony, a zgodnie z opinią premiera Czech Unia akceptując ten projekt pokazuje jedynie jak omijać przepisy, które sama tworzy.

Podobnego zdania był Nemunas Biknius, przewodniczący zarządu AB Amber Grid i dyrektor strategii i rozwoju firmy UAB z Litwy. - Tworzenie wspólnego rynku nie powinno wpływać na strategiczne potrzeby i bezpieczeństwo energetyczne innych krajów Unii - ocenił.

Podkreślił przy tym strategiczne znaczenie połączenia gazowego Litwy z Polską, nie tylko dla samej Litwy, ale dla wszystkich państw nadbałtyckich. - Bez względu na polską propozycję zmiany przebiegu trasy gazociągu po polskiej stronie cieszymy się, że ta kluczowa inwestycja powstanie, nawet jeśli opóźni się o rok lub dwa - zapewnił.

Piotr Kuś, kierownik przedstawicielstwa w Brukseli Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, zapewnił, że zmiana podejścia do połączenia gazowego z Litwą nastąpiła, żeby było ono bardziej optymalne, a całe przedsięwzięcie jest na bieżąco konsultowane ze stroną litewską, a także z Komisją Europejską.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 014 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

330 649 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 846 ofert w bazie

2 782 267 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP