EuRoPol Gaz ze stratą

EuRoPol Gaz ze stratą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stratą zakończyła zeszły rok polsko-rosyjska spółka EuRoPol Gaz, właściciel tranzytowego gazociągu jamalskiego - choć według umowy rządów Polski i Rosji powinna mieć zyski - informuje "Gazeta Wyborcza".

Dziennik dane o stracie EuRoPol Gazu wynoszącej 375 mln rubli, czyli ok. 34,5 mln zł, pobrał informacje ze skonsolidowanego raportu Gazpromu za 2010 r. Rosyjski koncern ma 48 proc. akcji EuRoPol Gazu i wraz z PGNiG jest strategicznym akcjonariuszem spółki, do której należy gazociąg tranzytowy do Niemiec.

Jak przypomina "GW", w umowie gazowej, którą w zeszłym roku podpisali wicepremierzy Polski i Rosji Waldemar Pawlak i Igor Sieczin, zapisano, iż od 2010 r. taryfy EuRoPol Gazu będą kalkulowane tak, by zapewnić "docelową wielkość corocznego zysku EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł", co radykalnie zmniejszało rentowność spółki, która wcześniej notowała po kilkaset milionów złotych zysku netto rocznie. W tym celu należało obniżyć wysokość opłat za tranzyt gazu - jak żądał Gazprom.

Według wyliczeń "Gazety", zgodnie z rządowymi ustaleniami od marca zeszłego roku EuRoPol Gaz pobierał zaledwie 1,74 dol. za przesył 1000 m sześc. gazu na odległość 100 km. Na Białorusi transport takiej samej ilości gazu na taką samą odległość kosztował 1,88 dol.

Dziennikowi nie udało się uzyskać komentarza danych Gazpromu ani ze strony PGNiG, ani Ministerstwa Gospodarki, ani EuRoPol Gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EuRoPol Gaz ze stratą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!