XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Francuski minister w Rosji m.in. o finansowaniu Jamał LNG

Francuski minister w Rosji m.in. o finansowaniu Jamał LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kwestia finansowania projektu Jamał LNG przez banki francuskie była jednym z tematów podczas wizyty w Moskwie ministra gospodarki Francji Emmanuela Macrona - powiedział w poniedziałek minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew.

Jak wyjaśnił Ulukajew, o finansowaniu tego projektu rozmawiano podczas posiedzenia rosyjsko-francuskiej rady ds. gospodarki, finansów, przemysłu i handlu (CEFIC); obaj ministrowie brali udział w tym spotkaniu.

"Niezbędne jest, by było można organizować finansowanie w taki sposób, aby z jednej strony, zrealizować zobowiązania finansowe projektu, a z drugiej ustrzec banki francuskie przed ryzykiem związanym z sankcjami wprowadzonymi przez USA" - powiedział rosyjski minister.

Jamał LNG, projekt w sferze wydobycia i skraplania gazu na Jamale, to główne przedsięwzięcie rosyjskiego koncernu Nowatek. Projekt, którego wartość oceniana jest na ponad 20 mld USD, zakłada wybudowanie fabryki LNG o mocy produkcyjnej 15,5 mln ton rocznie; produkcja miałaby się rozpocząć w 2017 roku. Finansowanie projektu napotkało przeszkody, gdy Nowatek został w 2014 roku objęty sankcjami w związku z kryzysem ukraińskim.

Nowatek miał najpierw 60 proc. udziałów w Jamał LNG, 20 proc. należało do francuskiego koncernu Total i również 20 proc. - do chińskiego China National Petroleum (CNPC). W grudniu 2015 roku Nowatek i chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku (SRF) podpisały porozumienie o kupnie przez SRF 9,9 proc. udziałów w projekcie.

Nowatek powstał w 1994 roku. Zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem i przetwórstwem gazu ziemnego oraz ciekłych węglowodorów. Wszystkie złoża koncernu znajdują się na terytorium Jamało-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, na Syberii Zachodniej. Największymi udziałowcami koncernu są dwaj rosyjscy biznesmeni - Leonid Michelson i Giennadij Timczenko; ten drugi uchodzi za przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francuski minister w Rosji m.in. o finansowaniu Jamał LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!