XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Francusko-niemiecki gazowy kartel oskarżony przez KE

Francusko-niemiecki gazowy kartel oskarżony przez KE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz de France i niemiecki E.ON stworzyły gazociągowy kartel, potajemnie, dzieląc się rynkami gazowymi w Niemczech i Francji - oskarżyła koncerny Komisja Europejska.

Dwa największe koncerny gazowe Unii znalazły się w opałach - pisze "Gazeta Wyborcza". Bruksela oskarżyła francuski GdF i niemiecki E.ON o złamanie unijnych reguł konkurencji zapisanych w traktacie europejskim. Zakazuje on firmom tworzenia karteli i zawierania porozumień o podziale rynku, ze szkodą dla wolnej konkurencji. A zdaniem Komisji takiego właśnie wykroczenia dopuściły się koncerny. Podpisały bowiem specyficzną umowę o wspólnej eksploatacji gigantycznego gazociągu MEGAL, który przez Czechy i Austrię transportuje do Europy Zachodniej surowiec z Rosji. - Porozumienie w sprawie tego gazociągu przewiduje, że transportowanego nim gazu GDF nie będzie sprzedawać w Niemczech, a E.ON we Francji - mówił Jonathan Todd, rzecznik komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes.

Sprawa zaczęła się dwa lata temu, gdy urzędnicy KE przeprowadzili niezapowiedziane przeszukania w biurach obu koncernów. W 2007 r. KE wszczęła formalne śledztwo w sprawie francusko-niemieckiego gazociągu.

Oba koncerny zostały na razie wezwane do wyjaśnienie zastrzeżeń Komisji. Jeśli nie rozwieją obiekcji Brukseli, KE może formalnie oskarżyć GDF i E.ON o zmowę i wymierzyć im gigantyczną karę sięgająca nawet 10 proc. obrotów spółek.

GdF już zapewniło, że będzie współpracować w śledztwie Komisji. Natomiast E.ON zarzucił KE wyciąganie zwietrzałych zarzutów. Podpisana w 1975 r. umowa o podziale rynków gazu skończyła się bowiem cztery lata temu, kiedy KE kazała zrezygnować z podobnych umów GDF oraz włoskim koncernom Eni i Enel - twierdzi E.ON, dodając, że teraz konkuruje poza Niemcami z francuską firmą. - Komisja świadomie wstrzymała się wówczas od nakładania kary, bo odnotowała daleko idące zmiany w działalności handlowej firm - stwierdzili Niemcy.

Energetyczne giganty mają więcej problemów antymonopolowych. KE zarzuca E.ON także to, że podbija ceny energii elektrycznej w Niemczech, blokując konkurencji dostęp do swojej sieci przesyłowej i faworyzując energię z własnych elektrowni. W odpowiedzi E.ON zobowiązał się sprzedać sieć przesyłu elektryczności. Czy to wystarczy? Wczoraj KE ogłosiła, że sprawdzi to, pytając klientów i konkurentów E.ON o ocenę propozycji koncernu.

Pod koniec maja KE rozpoczęła także osobne śledztwo przeciw GDF. Bruksela podejrzewa, że koncern blokuje gazową konkurencję we Francji, świadomie ograniczając inwestycje w gazociągi.

Gromko stawiane zarzuty kontrastują z faktyczną porażką, jaką poniosła KE, próbując zliberalizować europejski rynek energii. Firmy handlujące gazem i energią elektryczną nie będą mogły jednocześnie posiadać sieci przesyłu gazu i elektryczności - przewidywał plan KE. Ostro sprzeciwiły się temu Berlin i Paryż, obawiając się obniżenia wartości swoich firm energetycznych. Kompromis zawarty w ostatni piątek przez ministrów energii UE rozmiękczył plany liberalizacji - koncerny mogą zachować na własność sieci przesyłowe, pod warunkiem, że będą nimi zarządzać firmy niezależne od nich. Tę "niezależność" ma kontrolować Komisja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francusko-niemiecki gazowy kartel oskarżony przez KE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!