Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fuzja GK Tarnów z Policami przyniesie również rewolucję na rynku gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-06-2011 11:38
Fuzja GK Tarnów z Policami przyniesie również rewolucję na rynku gazu

Przejęcie w wyniku wezwania przez ZA Tarnów akcji Polic zmieni także sytuację na polskim rynku gazu. Nowo powstały koncern zużywałby bowiem rocznie aż osiem procent całego wykorzystywanego w kraju gazu, czyli ponad miliard m3.

Sama skala zużycia – ponad miliard metrów sześciennych gazu rocznie – nie jest czymś zaskakującym. Duże znaczenie ma jednak to, jak może ta sytuacja wpłynąć na polski rynek gazu.
- To wzmacnia naszą pozycję rynkową – mówi portalowi wnp.pl o rosnącej skali zakupów gazu Jerzy Marciniak, prezes GK Tarnów. Co prawda nie oznacza to upustu cenowego, bo ceny surowca mamy urzędowe, ale w ocenie prezesa Marciniaka, istnieją inne rozwiązania, które mogą przynieść w sferze gazowej korzyści.

Co to oznacza? Tego prezes nie chce wyjaśnić.

Jednak według naszych rozmówców z obu branż możliwych scenariuszy jest co najmniej kilka.

Jedną z ciekawych opcji jest pomysł wybudowania przez GK Tranów połączenia gazowego Polic z Niemcami. Szacunkowy koszt kilometra gazociągu wyniósłby 300-400 tys. zł. Za kilka, może kilkanaście milionów złotych GK miałaby dostęp do surowca z innego źródła niż PGNiG.

Byłoby to bardzo korzystne dla koncernu chemicznego co najmniej z kilku powodów. Wzrosłoby bezpieczeństwo gazowe Grupy. Ponadto mogłaby ona aktywnie uczestniczyć w obrocie gazem. Jeśli powstałby sprawny dział zakupowy, możliwy byłby zakup części gazu na rynku kontraktów spotowych. Jak to ważne polska branża chemiczna przekonała się przed rokiem. Wówczas gaz na rynkach zagranicznych był nawet dwukrotnie tańszy niż w Polsce. Brak możliwości zakupu gazu oznaczał, że z tej szansy branża chemiczna nie mogła skorzystać.

To, co jednak dobre dla GK Tarnów, niekoniecznie jest takie dla PGNiG. Jeżeliby chemiczna GK kupowałaby w spocie tylko 15 proc. potrzebnego gazu, to w praktyce oznaczałoby to, że PGNiG sprzeda branży chemicznej mniej o około 150-160 mln m3 surowca. Niby niezbyt dużo, ale kwota jednak dość pokaźna.

Na razie obie strony nie komentują ewentualnych perspektyw gazowych, tłumacząc, że najpierw musi się rozstrzygnąć kwestia wezwania na akcje Polic.

Jednak przejęcie może być korzystne również dla branży gazowej. Police przeżywały bardzo ciężkie chwile, dług wobec PGNiG wzrósł do ponad 100 mln złotych. W przypadku powstania mocnej grupy chemicznej szanse na powtórzenie się takiej sytuacji wyraźnie maleją.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP