PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fuzja spółek odpowiedzialnych za magazynowanie gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
30-08-2013 19:21
Fuzja spółek odpowiedzialnych za magazynowanie gazu
Fot. PTWP

Operator Systemu Magazynowania Sp. z o.o. (OSM) przejął Investgas. Zmiana ta jest efektem realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG, której celem jest m. in. zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przy okazji doszło do zmian w zarządzie firmy.

OSM, powołany do życia w 2010 roku, pełni funkcję operatora systemu magazynowania od czerwca 2012 r. Obecnie spółka dysponuje zdolnościami magazynowymi w 6 instalacjach magazynowych wysokometanowego gazu ziemnego oraz instalacjami, z których korzysta operator systemu przesyłowego na swoje potrzeby. Właścicielem infrastruktury podziemnych magazynów gazu ziemnego pozostaje PGNiG.
Natomiast spółka Investgas od 1993 roku działała na polskim rynku inwestycji gazowniczych, specjalizując się w projektowaniu, budowie i eksploatacji podziemnych magazynów gazu w złożach soli kamiennej. Po połączeniu działalność będzie kontynuowana przez OSM i obejmie również szerokie spektrum usług przy realizacji gazowniczych inwestycji liniowych, na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego.

- Połączenie obu spółek jest ważnym krokiem w konsolidacji zadań związanych z zarządzaniem i budową podziemnych magazynów gazu w Polsce. Centralizacja procesów zarządczych oraz nadzorczych, a także integracja wielu funkcji w ramach jednej spółki, umożliwi uzyskanie korzyści skali oraz długoterminową poprawę efektywności segmentu magazynowania. Połączenie spółek jest kolejnym etapem procesu reorganizacji działalności magazynowej w GK PGNiG, zmierzającym do wzmocnienia niezależności operatora systemu magazynowania - powiedział Tomasz Karaś, prezes zarządu OSM.

Jakie będą docelowo funkcje Operator Systemu Magazynowania? Spółka będzie m.in.:
- pełnić funkcję operatora systemu magazynowania,
- sprawować nadzór nad magazynami,
- odpowiadać za eksploatację podziemnych magazynów gazu,
- prowadzić i finansować wszystkie inwestycje, modernizacje oraz remonty infrastruktury magazynowania gazu,
- świadczyć usługi magazynowania gazu oraz stanie się właścicielem wszystkich instalacji magazynowych należących obecnie do PGNiG. (z wyłączeniem instalacji na gaz zaazotowany).

Obecnie spółka OSM zarządza sześcioma podziemnymi magazynami gazu o łącznej pojemności czynnej ponad 1,8 mld m3. Spółka dąży do zwiększania udostępnianych na rynku zdolności magazynowych - w tej chwili trwa rozbudowa czterech magazynów gazu oraz budowa kolejnego, w Kosakowie w województwie pomorskim.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP