PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz do Polski z Afryki?

Autor: wnp.pl (DM)
29-04-2013 08:25
Gaz do Polski z Afryki?
fot. Fotolia

Afryka stała się w ostatnich latach nowym, ważnym punktem na światowej mapie LNG. Prognozuje się, że jej rola będzie dalej rosła. - Polskie LNG jest zainteresowane tym perspektywicznym rynkiem - mówi Rafał Wardziński, szef Polskiego LNG.

- Prognozowany wzrost wydobycia gazu w państwach afrykańskich stanowi szansę nie tylko na rozwój gospodarczy państw „Czarnego lądu”, ale umożliwi on również dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla importerów, w tym przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej – uważa Wardziński.
Budowa nowych terminali skraplających w Afryce leży w interesie odbiorców europejskich, ponieważ stosunkowo nieduże odległości jakie dzielą nasze kontynenty będą umożliwiały obniżenie kosztów transportu LNG, jednocześnie przyczyniając się do funkcjonowania coraz bardziej konkurencyjnego rynku.

Już w przedstawionej przez Komisję Europejską Zielonej Księdze „Europejska strategia na rzecz zrównoważonej, konkurencyjnej i bezpiecznej energii” z 8 marca 2006 r. odnotowano rosnące znaczenie Afryki jako źródła surowców energetycznych dla Unii Europejskiej. Do państw tego regionu sformułowano propozycję ustanowienia partnerstwa w zakresie wydobycia i dostaw surowców energetycznych oraz utworzenia paneuropejskiej wspólnoty energetycznej. Również w przyjętej w grudniu 2005 r. „Strategii wobec Afryki” Unia Europejska uznała połączenie systemów energetycznych poszczególnych regionów tego kontynentu za priorytet swoich działań.

Wydobycie gazu ziemnego na kontynencie afrykańskim w 2011 r. wynosiło 202,7 mld m3 notując średnioroczny wzrost wolumenu o 4,4 proc. w latach 2001-2011. Do głównych producentów gazu w Afryce w 2011 r. należeli: Algieria (78 mld m3), Egipt (61,3 mld m3) oraz Nigeria (40 mld m3). Szacuje się, że prognozowane wydobycie błękitnego paliwa na tym kontynencie w 2020 r. osiągnie 280 mld m3 wzrastając tym samym o ponad 38 proc. w stosunku do 2011 r.

Największymi eksporterami regionu są Algieria, Libia i Nigeria, których produkcja w skali roku może osiągnąć do 2020 r.: 105 mld m3 (Algieria), 58 mld m3 (Nigeria) oraz 20 mld m3 (Libia). Potencjał w rozwoju wydobycia gazu z obszarów lądowych i eksportu LNG mają również inne państwa Afryki Północnej (Egipt), Afryki Zachodniej (Angola, Gabon, Gwinea Równikowa), jak i Wschodniej (Mozambik, Tanzania, Kenia). Trzy ostatnie państwa mają również udokumentowane pokłady gazu ziemnego w obszarach przybrzeżnych. Należy również pamiętać o Republice Południowej Afryki, która według szacunków może dysponować dużymi złożami gazu łupkowego.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP