Gaz do Polski z Afryki?

Gaz do Polski z Afryki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Afryka stała się w ostatnich latach nowym, ważnym punktem na światowej mapie LNG. Prognozuje się, że jej rola będzie dalej rosła. - Polskie LNG jest zainteresowane tym perspektywicznym rynkiem - mówi Rafał Wardziński, szef Polskiego LNG.

- Prognozowany wzrost wydobycia gazu w państwach afrykańskich stanowi szansę nie tylko na rozwój gospodarczy państw „Czarnego lądu”, ale umożliwi on również dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla importerów, w tym przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej – uważa Wardziński.

Budowa nowych terminali skraplających w Afryce leży w interesie odbiorców europejskich, ponieważ stosunkowo nieduże odległości jakie dzielą nasze kontynenty będą umożliwiały obniżenie kosztów transportu LNG, jednocześnie przyczyniając się do funkcjonowania coraz bardziej konkurencyjnego rynku.

Już w przedstawionej przez Komisję Europejską Zielonej Księdze „Europejska strategia na rzecz zrównoważonej, konkurencyjnej i bezpiecznej energii” z 8 marca 2006 r. odnotowano rosnące znaczenie Afryki jako źródła surowców energetycznych dla Unii Europejskiej. Do państw tego regionu sformułowano propozycję ustanowienia partnerstwa w zakresie wydobycia i dostaw surowców energetycznych oraz utworzenia paneuropejskiej wspólnoty energetycznej. Również w przyjętej w grudniu 2005 r. „Strategii wobec Afryki” Unia Europejska uznała połączenie systemów energetycznych poszczególnych regionów tego kontynentu za priorytet swoich działań.

Wydobycie gazu ziemnego na kontynencie afrykańskim w 2011 r. wynosiło 202,7 mld m3 notując średnioroczny wzrost wolumenu o 4,4 proc. w latach 2001-2011. Do głównych producentów gazu w Afryce w 2011 r. należeli: Algieria (78 mld m3), Egipt (61,3 mld m3) oraz Nigeria (40 mld m3). Szacuje się, że prognozowane wydobycie błękitnego paliwa na tym kontynencie w 2020 r. osiągnie 280 mld m3 wzrastając tym samym o ponad 38 proc. w stosunku do 2011 r.

Największymi eksporterami regionu są Algieria, Libia i Nigeria, których produkcja w skali roku może osiągnąć do 2020 r.: 105 mld m3 (Algieria), 58 mld m3 (Nigeria) oraz 20 mld m3 (Libia). Potencjał w rozwoju wydobycia gazu z obszarów lądowych i eksportu LNG mają również inne państwa Afryki Północnej (Egipt), Afryki Zachodniej (Angola, Gabon, Gwinea Równikowa), jak i Wschodniej (Mozambik, Tanzania, Kenia). Trzy ostatnie państwa mają również udokumentowane pokłady gazu ziemnego w obszarach przybrzeżnych. Należy również pamiętać o Republice Południowej Afryki, która według szacunków może dysponować dużymi złożami gazu łupkowego.

Afryka jest rozwijającym się graczem na rynku LNG. Już dzisiaj na tym kontynencie funkcjonuje 8 terminali skraplających, które znajdują się w Algierii, Egipcie, Gwinei Równikowej i Nigerii. Łączne zdolności eksportowe terminali afrykańskich wyniosły w 2012 r. 78,2 mld m3, co stanowi wzrost o 35 proc. w stosunku do 2011 r. W najbliższych latach planuje się budowę kolejnych terminali służących do eksportu LNG w Angoli, Nigerii, Mozambiku, Egipcie, Libii, Algierii, Kamerunie, Tanzanii oraz Gwinei Równikowej. Realizacja wszystkich planowanych inwestycji w infrastrukturę gazową będzie skutkowała zwiększeniem potencjału Afryki o 125 proc. w porównaniu ze stanem obecnym.

Współpraca gospodarcza Europy i Afryki będzie tematem forum dyskusyjnego w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej informacji tutaj
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz do Polski z Afryki?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!