Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz droższy od pierwszego czerwca

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-05-2010 18:43
Gaz droższy od pierwszego czerwca

W poniedziałek 17 maja decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki została zatwierdzona nowa taryfa w zakresie dostarczania paliw gazowych i będzie obowiązywać od 1 czerwca do 30 listopada br. - poinformowało PGNiG. Zgodnie z nową taryfą średni wzrost ceny gazu wysokometanowego wyniesie ok. 4,8 procent. Oznacza to, że rachunki tych odbiorców, którzy gotują na gazie, wzrosną miesięcznie średnio o 71 groszy.

Średni wzrost ceny gazu wysokometanowego o 4,8 proc. jest efektem wzrostu kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu, a także wzrostem kosztów związanych z obowiązkiem tworzenia i utrzymywania zapasów gazu ziemnego (z 11 dni na 15 dni średniego dziennego przywozu gazu ziemnego realizowanego przez spółkę, co odpowiada wzrostowi z 3 proc. na 4,1 proc. całkowitego wolumenu gazu sprowadzanego z zagranicy).

Uwzględniając zmianę stawek sieciowych, wynikającą z zatwierdzenia przez Prezesa URE nowych taryf na przesył i dystrybucję gazu, średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu wysokometanowego dla odbiorców ulegnie wzrostowi o 3,3 proc. Warto zwrócić uwagę, iż pomimo znaczącego wzrostu cen ropy i wciąż bardzo wysokiego kursu USD/PLN, średnia cena gazu zaproponowana przez PGNiG SA w nowej taryfie, jest o 4,2 proc. niższa od ceny jaka obowiązywała w okresie od 1 listopada 2008 do 31 maja 2009 roku.

Krótszy okres obowiązywania Taryfy to przede wszystkim możliwość szybszego reagowania na zmiany cen gazu na rynkach światowych. Nowe podejście w  zakresie okresu obowiązywania Taryfy odpowiada oczekiwaniom Klientów PGNiG SA odnośnie dostosowania cyklu zmian cen gazu oferowanego przez PGNiG SA na rynku Polskim, do cen gazu oferowanego na rynku europejskim. Dodatkowo, niestabilność kursów walut (przede wszystkim kursu USD/PLN) oraz notowań ropy i produktów ropopochodnych znacząco utrudnia właściwe prognozowanie rynkowej ceny gazu w okresach rocznych.

Mając powyższe na uwadze, PGNiG SA podjęło decyzję o skalkulowaniu Taryfy na okres dwóch kwartałów. Jednakże ze względu na trudne negocjacje i w związku z tym przedłużające się postępowanie taryfowe, okres obowiązywania Taryfy uległ skróceniu do czterech miesięcy.

W przypadku gazu zaazotowanego taryfa zakłada średni wzrost ceny gazu od 7,2 proc. podgrupy Lw (dawniej GZ-41,5) do 8,5 proc. podgrupy Ls (dawniej GZ-35). Większa dynamika wzrostu jest efektem stopniowego wyrównywania cen gazów zaazotowanych i wysokometanowego wyrażonych w jednostkach energii (cena w zł/GJ). Średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu zaazotowanego dla odbiorców ulegnie podwyższeniu o 5,9 proc. dla gazu Lw oraz 3,6 proc. dla gazu Ls.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP