Gaz - jakie nadzieje i wyzwania? Najważniejsi ludzie branży podyskutują o strategicznym surowcu

Gaz - jakie nadzieje i wyzwania? Najważniejsi ludzie branży podyskutują o strategicznym surowcu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowoczesna gospodarka nie może obejść się bez gazu ziemnego. Na naszych oczach w ostatnich latach na rynku tego surowca dokonuje się rewolucja. O tym jak, wpłynie ona na nasza sytuację, będą dyskutowały najważniejsze osoby z branży w regionie podczas dwóch sesji X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Drugiego dnia EKG (15 maja) o godz. 9.30 odbędzie się sesja "Gaz z USA w Europie". Amerykański surowiec budzi na starym kontynencie coraz większe zainteresowanie. Rewolucja łupkowa sprawiła bowiem, że USA z importera gazu stały się jego potencjalnym wielkim eksporterem. Ma to poważne implikacje. Amerykański gaz już jest kupowany przez europejskich odbiorców. Skutecznie zaczyna on rywalizować z gazem rosyjskim, a przy tym nie jest obarczony ryzykiem politycznym. Będziemy dyskutowali o tym jakie miejsce Europy Środkowej na amerykańskiej mapie LNG. Jak surowiec z USA wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne UE i jak zmieni się europejski rynek gazu.

Polskie potyczki z Rosjanami w gazie, czytaj: UOKiK stawia zarzuty Gazpromowi ws. Nord Stream 2

W wydarzeniu wezmą udział Shawn Bennett, Deputy Assistant Secretary of Energy for Oil and Gas, Fossil Energy; Fred Hutchison, prezes, LNG Allies, Departament Stanu USA; Paweł Jakubowski, prezes zarządu, Polskie LNG; Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dyskusję będzie moderował Michał Baranowski, dyrektor biura, The German Marshall Fund of the United States, oddział w Warszawie.

W drugiej "gazowej" sesji również 15 maja (początek o godz. 11.30) będziemy dyskutowali o europejskim rynku gazu. Ten bowiem ulega silnym przeobrażeniom. Z jednej strony rozwija się rynek LNG, z drugiej wysychają europejskie źródła gazu. Tymczasem zapotrzebowanie na surowiec rośnie. Rozważenie możliwych scenariuszy rozwoju rynku jest także istotne w kontekście polityki rosyjskiej. Moskwa nie ukrywa, że chce być głównym dostawca gazu do Europy. Jednak cena, jaką za to trzeba zapłacić, może okazać się bardzo wysoka.

W dyskusji, którą będzie moderował Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający w Dentons wezmą udział: Piotr Kasprzak, członek zarządu ds. operacyjnych, Hermes Energy Group; Andris Piebalgs, komisarz ds. energii w latach 2004-2010, komisarz ds. rozwoju w latach 2010-2014, Komisja Europejska; Joanna Rycerz, członek komitetu zarządzającego, Młodzi Liderzy w Energetyce; Mirek Topolánek, członek zarządu, eustream, a.s., premier Republiki Czeskiej w latach 2006-2009 i Grzegorz Żarski, dyrektor rozwoju rynku i analiz, Towarowa Giełda Energii

To nie jedyne sesje tematyczne, w których centrum znajdzie się gaz, jako strategiczny surowiec dla bezpieczeństwa energetycznego. Gośćmi wielu sesji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego i roli gazu w jego zapewnieniu, będą przedstawiciele PGNiG, największej polskiej firmy gazowej. Wśród nich znalazł się Piotr Woźniak, prezes PGNiG, który uczestniczyć będzie w sesji "Strategia dla polskiej energetyki. Bezpieczeństwo i biznes" pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczeg, 14 maja 2018 r. o godz. 12.30. Więcej szczegółów tuta: Agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz - jakie nadzieje i wyzwania? Najważniejsi ludzie branży podyskutują o strategicznym surowcu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!