Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz łupkowy może być wyzwaniem dla Rosjan

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-10-2011 09:30
Gaz łupkowy może być wyzwaniem dla Rosjan
Fot. PTWP

Polska należy do tych krajów UE, które mogą się pochwalić największymi, potencjalnymi zasobami gazu łupkowego. Może oznaczać to zmianę polityki energetycznej w naszym regionie. Może także oznacza poważny problem dla rosyjskiego Gazpromu, głównego dostawcy gazu do naszego regionu - mówi dla portalu wnp.pl Marcin Kaczmarski z rosyjskiego zespołu Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czy ewentualne, duże złoża gazu łupkowego w Polsce zmienią sytuację energetyczną w UE. Jak na to będzie reagowała Rosja?
- Jeśli okaże się że mamy takie złoża i będą one nadawały się do eksploatacji, z pewnością będzie miało to poważny wpływ na sytuacje energetyczną. Obstawałbym jednak, że raczej na kraje Grupy Wyszehradzkiej niż na całą Unię Europejską. Wszystko jednak zależy od wielkości tych złóż.

Pamiętajmy także, że Unia jako całość ma w miarę zróżnicowane źródła dostaw gazu. Tu nie ma tego problemu jak w naszym regionie, gdzie głównie zależymy od gazu rosyjskiego.

Z punktu widzenia Rosjan gaz łupkowy może być jednym z największych wyzwań. Co więcej może to być wyzwanie, które stanie się zagrożeniem. Wszystko jednak będzie zależało od tego, czy gaz łupkowy będzie wydobywany w dużych ilościach i od ekonomiki produkcji tego surowca.

Chciałbym jednak podkreślić, że w ogóle gaz łupkowy może być dla Gazpromu problemem i to w skali globalnej.

Dlaczego?

- Przecież gaz łupkowy prawdopodobnie występuje u wielu potencjalnych kontrahentów Gazpromu jak np. Chińczyków. Gaz łupkowy może stać się drugim obok LNG problemem dla rosyjskiej spółki, który uderza w jej plany. Gaz skroplony przecież już osłabił pozycje rosyjską. Pojawienie się kolejnego źródła gazu będzie na pewno dla Rosji wyzwaniem.

Czy to nie oznacza, że kwestia łupków nie stała się tylko sprawą energetyczną, ale także ważną kwestią polityczną?

- Wydaje się że przy surowcach naturalnych nie da się rozdzielić ekonomii od polityki. Zwłaszcza ma to miejsce w przypadku surowców energetycznych. W przypadku gazu, każde nowe potencjalne źródło może mieć wpływ na sytuację polityczną. Łupki czeka ten sam los.

Gaz niekonwencjonalny już jest kwestią polityczną – zwłaszcza, że pojawiają się np. pytania dotyczące ochrony środowiska.

Czy Rosja będzie w stanie na to znaleźć odpowiedź? Trudno powiedzieć. Widać, że nie radzi sobie z tzw. trzecim pakietem energetycznym przyjętym przez UE. Z gazem łupkowym może być tak samo. Polityka rosyjska oparta na surowcach dochodzi „do ściany”. Nie wydaje się, że Rosja może zdominować kwestię łupków. Moim zdaniem w średnioterminowej perspektywie Rosja nie ma szans, aby zdominować sytuacje gazową w Europie. Możliwe więc wydają się dwa scenariusze – próba zdominowania UE innymi narzędziami, lub malejące wpływy w UE.

Czy widać kroki Federacji Rosyjskiej w Brukseli w kierunku lobbowania przeciwko łupkom?

- W warstwie publicznej takich sygnałów nie ma. Ale wiadomo, że takie kwestie nie są poruszane na forum publicznym. Oficjalnie łupki Rosjan nie interesują.

A nieoficjalnie?

- Widać, że Rosjanie chcą uczestniczyć w przedsięwzięciach dotyczących łupków poza swoimi granicami. W ten sposób mogą nabyć wiedzę, którą w przyszłości sami by mogli wykorzystać.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP