Gaz łupkowy pozwoli Polsce uniezależnić się od dostaw z Rosji

Gaz łupkowy pozwoli Polsce uniezależnić się od dostaw z Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Perspektywa wydobycia gazu łupkowego to dla Polski duża szansa. Mając alternatywne źródło energii Polska zachowa bezpieczeństwo energetyczne i uniezależni się od dostaw gazu z krajów trzecich - podkreślali uczestnicy panelu "Gaz łupkowy w Polsce", organizowanego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Według analityków amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej Polska może mieć największe w Europie zasoby gazu łupkowego. Możliwe do eksploatacji złoża gazu łupkowego w Polsce wynoszą blisko 5,3 bln m sześc. Przemysłowa eksploatacja gazu mogłaby się rozpocząć za około pięć - siedem lat.

Światowe zasoby gazu łupkowego możliwego obecnie do eksploatacji wynoszą 287 bln m sześc. Liderem pozostają Chiny, które posiadają około 36 bln m sześc. gazu. Europa dysponuje około 18 bln m sześc. gazu łupkowego. Polska, z zasobami rzędu 5,3 bln m sześc. staje się interesującym partnerem na rynku energetycznym.

Już dwa lata temu szacunki ekspertów firmy Wood Mackenzie mówiły o 1,4 bln m sześc. gazu łupkowego w Polsce. Z kolei ekspertyzy firmy Advenced Resources International wskazywały na zasoby gazu sięgające nawet 3 bln m sześciennych.

- Mamy 140 mld m sześc. udokumentownych złóż gazu konwencjonalnego - podkreśla Henryk Jezierski, podsekretarz stanu Ministerstwa Środowiska i Główny Geolog Kraju. - Już we wrześniu tego roku dysponować będziemy pełnymi danymi na temat tego, ile wynoszą zasoby gazu łupkowego w Polsce. Trwają bowiem analizy przeprowadzane przez Państwowy Instytut Geologiczny i amerykańską służbę geologiczną.

Jak podkreślił Henryk Jezierski, resort ochrony środowiska wydał dotychczas około 80 koncesji na prowadzenie badań. W Polsce planowane jest wykonanie 124 odwiertów, dotychczas wykonano siedem. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych wykonano ich 35 tysięcy.

- Chciałbym podkreślić, że firmy w Polsce prowadzą prace wiertnicze w sposób nie zagrażający środowisku naturalnemu - zauważa minister Jezierski.- Prace są monitorowane przez odpowiednie instytucje i jak dotąd nie mamy żadnych sygnałów, by prowadzony proces był niebezpieczny dla środowiska.

Jak dodał Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego przepisy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska są na tyle restrykcyjne, że ograniczają niepożądane skutki prowadzonych działań.

- Perspektywa wydobycia gazu łupkowego to dla Polski duża szansa, pozwalająca zachować bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić się od dostaw gazu z krajów trzecich - podkreśla Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Skarbu Państwa. - To także wielka odpowiedzialność. Choćby ze względu na bariery mające zasadniczy wpływ na wydobycie gazu łupkowego.

Do głównych barier minister Budzanowski zalicza barierę finansową, prawno-administracyjną, środowiskową oraz społeczną. Niewątpliwie to właśnie bariera finansowa przesądzać będzie o tempie prac w zakresie wygobycia gazu łupkowego. Możliwości polskich firm są bowiem ograniczone, zważywszy na koszt wykonania tylko jednego odwiertu sięgający około 40 - 50 mln złotych. Podstawowym kosztem tego procesu jest zabieg szczelinowania. Ponadto "żywotność " jednego odwiertu to około 24 miesiące po czym trzeba ponowić proces, co wiąże się oczywiście z kolejnymi kosztami. Niestety, polskie firmy nie są na tyle zasobne by cały czas mogły inwestować.

Zdaniem ministra Budzanowskiego istotną barierą mającą wpływ na to jak postrzegane będzie wydobycie gazu łupkowego w Polsce jest bariera środowiskowa. I choć firmy działają w oparciu o prawo, które prezcyzyjnie reguluje wykonanie odwiertów, pojawiają się opinie, że proces jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Chodzi o substancje chemiczne, wykorzystywane w procesie szczelinowania.

- Trzeba unikać histerii - przekonuje minister Budzanowski. - Dotychczasowe badania wykazały, że przy dokonywaniu odwiertów nie doszło do żadnego skażenia środowiska. Odwierty wykonywane są na głębokości 3 kilometrów, a więc poniżej poziomu wód, które mogłyby ewentualnie zostać skażone np. na skutek wycieku substancji chemicznych.

Jak podkreśla Marek Karabuła, wiceprezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, obawy co do ewentualnych zagrożeń są nieuzasadnione.

- Dbamy o środowisko i nie prowadzimy rabunkowej gospodarki - przekonuje prezes Karabuła. - Żeby firma dostala pozwolenie na wykonanie odwiertu musi sprostać wymogom ponad 130 rozporządzeń i przepisów.

Jak dodaje Marek Karabuła polskie firmy prowadzące prace wiertnicze są doskonale przygotowane pod względem technologicznym. Oczywiście pewnym wyzwaniem było dokonanie odwiertów pozimomych, ale polscy inżynierowie poradzili sobie z problemem. Dotychczas wykonali ponad siedem tysięcy tego typu odwiertów. Tylko PGNIG wykonał około 1725 odwiertów.

Jak zapewnił Marek Karabuła polskie firmy na pewno nie będą oszczędzać na na technologiach. Stosowanie nowoczesnych technologii będzie bowiem gwarancją, że pozyskiwanie gazu łupkowego jest bezpieczne dla środowiska naturalnego.

- Pozyskiwanie gazu łupkowego to szansa zarówno dla Polski jak i innych krajów Unii Europejskiej - przekonywał Bogdan Marcinkiewicz, poseł do Parlamentu Europejskiego. - Unia Europejska nie powinna zatem wyważać otwartych drzwi.

Zdaniem Bogdana Marcinkiewicza dla Polski najważniejsze jest uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji. Także inne kraje z Unii Europejskiej posiadające złoża gazu łupkowego będą mogły zdywersyfikować dostawy gazu.

- To oczywiste, że Rosja obawia się powtórzenia scenariusza, jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych - uważa Bogdan Marcinkiewicz. - Kiedy bowiem USA rozpoczęto na szeroką skalę eksploatację gazu łupkowego, który stał się alternatywnym źródłem energii okazało się, że spadły ceny gazu konwencjonlanego. A zatem Rosja obawia się, że gaz łupkowy mógłby "zrewidować" dotychczasową politykę cenową w Europie.

Jak podkreślali przedstawiciele firm prowadzących w Polsce badania w zakresie gazu łupkowego przemysłowa eksploatacja gazu mogłaby się rozpocząć za około pięć - siedem lat.

- Jesteśmy na etapie poszukiwań, w połowie roku rozpoczniemy odwierty - podkreślił Tomasz Maj, dyrektor generalny Talisman Energy Polska Sp. zo.o. Zapewnił, że firmy wykonujące odwierty i szczelinowanie są przygotowane do realizacji tego typu projektów. Nie ma zatem żadnych zagrożeń.

Jak dodał Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Upstream Sp. zo.o. obecnie pewnym problemem może być dostępność do sprzętu niezbędnego przy realizacji prac wiertniczych. Jednak i ten problem zostanie wkrótce rozwiązany.

- Rynek gazu łupkowego jest atrakcyjny i perspektywiczny - dodaje Wiesław Prugar.- Na pewno pojawią się firmy, które widząc perspektywę zamówień na tego typu sprzęt, poszerzą swą dotychczasową ofertę.

Jak zauważył Paweł Poprawa reprezentujący Państwowy Instytut Geologiczny pozyskiwanie gazu łupkowego przyniosło korzyści wielu krajom. Stany Zjednoczone po tym jak zwiększyły wydobycie własnego gazu łupkowego zdecydowanie ograniczyły import gazu. Dywersyfikacja dostaw przyniosła największe korzyści dla konsumentów - głównie w postaci spadku cen.

Zdaniem Marka Kamińskiego, dyrektora Działu Doradztwa Inwestycyjnego Ernst&Young istotnym elementem sprzyjającym rozwojowi rynku gazu łupkowego w USA były mechanizmy zachęcające firmy do prowadzenia prac związanych z pozyskiwaniem alternatywnych źródeł energii, takie jak choćby ulgi podatkowe. Polskie firmy raczej nie będą mogły liczyć na ulgi.

- Ile będzie kosztowało wydobycie gazu ze złóż łupkowych w Polsce - zastanawia się Marek Kamiński. -Trudno o jednoznaczne wyliczenia. Według ekspertów może to być koszt rzędu 300 USD za 1000 m sześc. gazu.

Jak podkreśla Adam Szurlej z departamentu Ropy i Gazu Ministerstwa Gospodarki gaz łupkowy znajduje ważne miejsce w strategii bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- W dokumencie tym wyraźnie podkreślono, że istotnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację dostaw gazu z rodzimych złóż - podsumowuje Adam Szurlej.- W Polsce będzie rosło wykorzystanie gazu łupkowego w wielu sektorach gospodarki. To oznacza, że jest duży potencjał do rozwoju rynku gazu łupkowego.

Renata Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz łupkowy pozwoli Polsce uniezależnić się od dostaw z Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!