Gaz łupkowy szkodzi Gazpromowi?

Gaz łupkowy szkodzi Gazpromowi?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dostawy gazu z Gazpromu do Unii Europejskiej spadły w czterech pierwszych miesiącach roku aż o siedem miliardów m3 surowca w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Gazprom od stycznia do kwietnia dostarczył do UE 51 mld m3 surowca.

Jest to o tyle zaskakujące, że w lutym w wielu krajach Unii Europejskiej panowały bardzo silne mrozy. Dla przykładu w Polsce dobowe zużycie surowca wzrosło do rekordowych ponad 70 mln m3 gazu.

Czym jest spowodowany spadek zużycia? Zdaniem specjalistów kilkoma czynnikami. Po pierwsze wciąż wdrażane są nowe, oszczędniejsze technologie, które sprzyjają oszczędzaniu gazu i prądu. Po drugie rosyjski gaz zyskał bardzo silnego konkurenta. Do kilku krajów zaczęły trafiać większe ilości taniego LNG. Niższe ceny na gaz skroplony to efekt boomu w gazie łupkowym w USA. Na rynku widać nadwyżkę. Ci więc odbiorcy, którzy maja możliwość skorzystania z terminali LNG, zmniejszają zakupy drogiego rosyjskiego gazu.

Czy rosyjska spółka ma się więc czego obawiać? Wszystko będzie zależało od tego, jak sytuacja potoczy się w kolejnych miesiącach. W ostatnich jednak latach sprzedaż gazu przez Gazprom do Unii Europejskiej rosła. Udziały rosyjskiego potentata w europejskim rynku wyniosły w ubiegłym roku 27 proc. Rok wcześniej było to 24 proc. W 2011 sprzedaż gazu w UE sięgnęła 150 mld m3 rok wcześniej było to około 139 mld m3.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz łupkowy szkodzi Gazpromowi?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!