Gaz łupkowy w Europie - coraz więcej znaków zapytania

Gaz łupkowy w Europie - coraz więcej znaków zapytania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć przyszłość gazu łupkowego wciąż nie jest przesądzona, to uczestnicy panelu „Gaz łupkowy w Europie” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zgodzili się, że sukces poszukiwań w Polsce może odegrać istotną rolę dla przekonania innych krajów członkowskich UE do rozpoczęcia własnych działań w tym kierunku.

W opinii dwojga europarlamentarzystów uczestniczących w debacie stanowisko UE w sprawie gazu łupkowego wciąż nie jest przesądzone. Zdaniem Leny Kolarskiej-Bobińskiej wiele zależeć będzie od rezultatów kolejnych prac badawczych zleconych przez Komisję Europejską. - Ruszają właśnie prace nad pakietem czterech raportów na temat wpływu gazu łupkowego na europejski rynek energii a także na środowisko i zmiany klimatu - poinformowała. Zauważyła, że choć nie będą to dokumenty legislacyjne, to wnioski w nich zawarte będą miały duży wpływ na dalsze kroki Komisji. - W Brukseli krzyżuje się coraz więcej przeciwstawnych interesów w tym obszarze - dodała.

Zdaniem drugiego z europarlamentarzystów - Konrada Szymańskiego - Polska powinna skupić się przede wszystkim na wypracowaniu własnych, skutecznych rozwiązań legislacyjnych i nie oglądać się na decyzje Unii Europejskiej. - Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem kraje członkowskie mają dużą swobodę kształtowania własnego miksu energetycznego. Wpływ Brukseli na te kwestie jest tylko pośredni a stanowiska poszczególnych państw nie przekładają się na stanowisko unijne - mówił. Przypomniał przy tym, że są też kraje, które pozytywnie wypowiadają się na temat perspektyw gazu łupkowego i dają zielone światło dla jego poszukiwań. - Wystarczy tu wymienić Wielką Brytanię czy Hiszpanię. Nie jesteśmy więc pod tym względem w Europie osamotnieni - mówił.

Zaznaczył jednak, że pośredni wpływ, jaki UE może wywierać na gaz łupkowy poprzez regulacje klimatyczne jest bardzo niepokojący z polskiego punktu widzenia. - Z punktu widzenia optyki klimatycznej można przyczepić się praktycznie do każdego sektora gospodarki. Im mniej Unii w gazie łupkowym, tym lepiej - mówił europoseł.

Co do faktu, że polskie prawodawstwo w zakresie poszukiwań i wydobycia węglowodorów wymaga zmian zgodził się także Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska. - Pamiętajmy, że nowa ustawa Prawo geologiczne i górnicze przeleżała kilka lat w Sejmie zanim weszła w życie. Jej zapisy są już więc w wielu miejscach niedopasowane do aktualnych potrzeb - przyznał. Zapewnił jednak, że prace nad odpowiednimi przepisami trwają i niebawem powinniśmy poznać ich efekty.

Polska cały czas stoi również w obliczu skargi do Trybunału Sprawiedliwości, którą skierowała przeciwko nam Komisja Europejska za brak wdrożenia w terminie tzw. dyrektywy węglowodorowej. - Nasze stanowisko w tej sprawie jest takie, że skarga ta jest bezpodstawna. Zastrzeżenia, które zgłosiła Komisja Europejska wobec naszego systemu koncesjonowania poszukiwań i wydobycia węglowodorów zostały już bowiem znowelizowane - wyjaśniała wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach. Zapewniła, że Polska będzie wnioskować o oddalenie oskarżeń a cała sprawa powinna zakończyć się na przełomie tego i przyszłego roku.

Według niej gaz łupkowy może być dla wielu krajów europejskich szansą na wyjście z kryzysu. - Oprócz poprawy bezpieczeństwa energetycznego jest to bowiem sektor, który może wygenerować dodatkowe korzyści dla krajowych gospodarek - przekonywała.

Przedstawiciele branży poszukiwawczej i wydobywczej uczestniczący w panelu zgodzili się, że działalność w tym obszarze wiąże się z wyjątkowo dużym ryzykiem. - Dlatego tak istotne jest by to ryzyko minimalizować - mówił prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar. Jednym ze sposobów jego minimalizacji jest wchodzenie w partnerstwo z podmiotami dysponującymi środkami finansowymi i doświadczeniem w tego typu projektach. - Rzadko kiedy tego typu projekty realizowane są w pojedynkę, szczególnie w fazie wydobywczej, która wymaga ogromnych nakładów finansowych - dodał. Zapewnił przy tym, że Orlen na obecnym etapie jest w stanie realizować prace poszukiwawcze samodzielnie. - Cały czas rozmawiamy jednak z potencjalnymi partnerami - podkreślił.

Także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poszukuje potencjalnych partnerów do eksploatacji złóż niekonwencjonalnych. - Przemawiają za tym przesłanki natury finansowej, jak również poszukiwanie know-how w tak skomplikowanych projektach. Nie bez znaczenia jest także możliwość dywersyfikacji geograficznej prowadzonych poszukiwań - stwierdził.

O tym, jak ogromnym wyzwaniem technologicznym jest poszukiwanie gazu łupkowego przekonywał Cezary Filipowicz, country manager spółki United Oil Services. - Sam fakt występowania gazu w skałach łupkowych znany jest od wielu lat jednak dopiero od niedawna udaje się go na skalę przemysłową wydobywać - podkreślał. Jego zdaniem Polska jest swego rodzaju poligonem dla nowoczesnych technologii łupkowych w Europie. - To co sprawdziło się w USA niekoniecznie musi sprawdzić się tutaj. Każda skała łupkowa jest bowiem inna - twierdzi. Ryzyko to może się jednak opłacić - nasz kraj może bowiem stać się w przyszłości centrum technologii i kompetencji łupkowych dla całego kontynentu.

Istotnym aspektem przyszłości gazu łupkowego na naszym kontynencie jest także rynek gazu w Europie. - Rynek ten przechodzi obecnie poważne zmiany, choćby w kontekście rosnącej podaży LNG. Powstaje więc pytanie czy gaz łupkowy będzie konkurencyjny wobec dotychczasowych źródeł dostaw - mówił Stephan Lehrke, partner i dyrektor zarządzający w Boston Consulting Group. Podkreślił jednak, że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego gaz łupkowy może odegrać w Europie istotną rolę, szczególnie w sytuacji kurczących się złóż konwencjonalnych na Morzu Północnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz łupkowy w Europie - coraz więcej znaków zapytania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!