Gaz łupkowy: ważne, by przejść od poszukiwań do wydobycia

Gaz łupkowy: ważne, by przejść od poszukiwań do wydobycia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci przewidują, że pełny rozruch wydobycia gazu łupkowego na skalę przemysłową może trwać nawet 15 lat. Bardziej optymistyczne szacunki przewidują, że wydobywać będzie można już za 8 lat - mówi dr Robert Zajdler, ekspert energetyczny w Instytucie Sobieskiego.

Ile Polska ma gazu łupkowego?

- Optymistyczne szacunki mówią o potencjale rzędu nawet 3 bln m3, przyjmuje się jednak, że potencjał możliwy do ewentualnego wykorzystania to około 1,3 bln m3

Czy wydobycie gazu łupkowego jest opłacalne?

- Pozyskiwanie gazu ze złóż łupkowych jest niewątpliwie droższe dziś niż wydobycie go ze złóż tradycyjnych, jednak jak każda technologia wraz z rozwojem staje się tańsza. Tak może być i w tym przypadku.

Czy muszą go wydobywać amerykańskie firmy? Nie można tego oddać polskim firmom?

- Przede wszystkim nie mamy technologii wydobycia. Amerykanie wydobywają u siebie na masową skalę gaz ze złóż łupkowych. Ich doświadczenia są nieocenione. O kapitale nie wspomnę.

Czy tanie oddanie złóż zagranicznym firmom nie jest skandalem?

- Oddanie to złe sformułowanie. Firmy dostały koncesje na razie na poszukiwania. Sposób opodatkowania takiego biznesu to już zadanie rządu. Na razie firmy płacą podatki wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej i wnoszą opłaty koncesyjne za koncesje na poszukiwanie. Można za to usłyszeć ze strony biznesu argument, że poszukiwania złóż są ryzykowne i drogie. Te racje trzeba wyważyć.

Jak wydobycie gazu łupkowego wpływa na środowisko?

- Jest to metoda bardziej inwazyjna niż wydobycie gazu ze źródeł tradycyjnych. Oprócz odwiertów pionowych robi się poziome a na dodatek wtłacza wodę oraz inne roztwory pod ciśnieniem w skały. Tą uciążliwość dla środowiska naturalnego można zawsze próbować kompensować poprzez zobowiązywanie firm wydobywczych do ochrony środowiska naturalnego w innych miejscach, czy też w innym porównywalnym do wyrządzanych szkód zakresie.

Kiedy możliwe jest uruchomienie wydobycia gazu łupkowego w Polsce?

- W tej chwili firmy amerykańskie i polskie mają koncesję na poszukiwania, na podstawie których będą prowadzić badania i dokumentowanie ewentualnych złóż przez około 4 – 5 lat. Koncesje na wydobycie dopiero dostaną, gdy złoża zostaną odnalezione i udokumentowane oraz po spełnieniu innych warunków koncesyjnych. Eksperci przewidują, że pełny rozruch wydobycia na skalę przemysłową może trwać nawet 15 lat. Bardziej optymistyczne szacunki przewidują, że wydobywać będzie można już za 8 lat.

Co jest najważniejsze by gaz łupkowy liczył się na rynku?

- Przede wszystkim ważne jest jak najszybsze przejście od poszukiwania do wydobycia. Ponadto konieczne będzie uzupełnienie sieci gazowej w punkty dostępu tak by była możliwość przesyłu gazu w wielu kierunkach, najprawdopodobniej będzie trzeba też zwiększyć przepustowość niektórych rurociągów. Ważne by zostały też określone warunki podatkowe i dotyczące ochrony środowiska naturalnego, które w odpowiedni sposób wyważą interes publiczny i interes przedsiębiorstw wydobywczych.

Będziemy mieli gaz łupkowy, czy potrzebny będzie nam gazoport?

- Jako jeden z wielu elementów pejzażu rynkowego tak, mimo tego, że jego budowa jest kosztowna. Może on posłużyć również jako hub czyli port pośredni, w którym gaz z większych jednostek będzie przeładowywany na mniejsze i dystrybuowany w basenie morza bałtyckiego. Podobne pomysły biznesowe mają również inne porty europejskie..

Czy umowa długoterminowa z Rosją została zerwana, bo polskie władze już liczą na gaz łupkowy?

- Umowa nie została zerwana, Wstępnie uzgodniono jej treść, ale nie podpisano jej ostatecznie. W świetle prawa międzynarodowego umowa jeszcze nie obowiązuje. Są w stosunku do niej liczne zastrzeżenia w tym również natury prawnej. Główne zastrzeżenia wynikają z prawa Unii Europejskiej. W chwili obecnej trwa wyjaśnianie wątpliwości zgłoszonych przez Komisję Europejską.

Główne problemy dotyczą funkcjonowania zasady TPA, wyznaczania operatora systemu przesyłowego oraz sposobu ustalania taryf. Znamienne jest, że opinia o zgodności z prawem Unii Europejskiej przedstawiona przez dawny Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (obecnie od 1 stycznia 2010 r. wchłonięty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych) została utajniona. Podnoszone są również wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczące tego, czy umowa ta nie powinna być przypadkiem ratyfikowana w procedurze tzw. dużej ratyfikacji, a nie tylko przyjęta jako umowa międzyrządowa.

Jakie znaczenie ma przejmowanie przez Gazprom gazociągów na Białorusi i Ukrainie? Jakie znaczenie ma umowa graniczna z Norwegią?

- Dzięki przejęciom na Ukrainie i Białorusi Gazprom będzie kontrolował dostęp do sieci przesyłowej a tym samym do rynków poszczególnych państw. To sposób na kontrolę rynku przez kontrolę dostępu do sieci przesyłowych. Z kolei w Norwegii ustalenie granicy wpływów na Morzu Północnym daje kontrolę nad nowymi potencjalnymi zasobami.

Czy umowa Rosji z Ukrainą, w której za obniżkę ceny gazu Ukraina zezwala na stacjonowanie Floty Czarnomorskiej ma realne czy jedynie symboliczne znaczenie?

- Za chwilowe korzyści ekonomiczne Ukraina umożliwiła Rosji dalszą kontrolę nad basenem Morza Czarnego. Znaczenie geopolityczne tej decyzji jest istotne. Pytaniem otwartym jest na ile ta decyzja ograniczyła możliwości dywersyfikacji dostaw dla Ukrainy w przyszłości.

Rozmawiał: Marcin Matuzik
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz łupkowy: ważne, by przejść od poszukiwań do wydobycia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!