PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz łupkowy zagrożeniem dla OZE?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
26-02-2013 08:52
Gaz łupkowy zagrożeniem dla OZE?
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Na scenie europejskiej widać coraz większe spolaryzowanie stanowisk krajów wobec gazu łupkowego. Niektóre kraje z pozyskiwania surowca rezygnują inne na niego stawiają. Ostatnio nie dla gazu łupkowego powiedziały Niemcy. Dlaczego tak się dzieje, co dalej mówi dla portalu wnp.pl europoseł PO Bogdan Marcinkiewicz.

Czy to stanowisko jest spowodowane zbliżającymi się w Niemczech wyborami parlamentarnymi?
- Władze federalne Niemiec nie wypracowały jak dotąd jednolitej strategii w odniesieniu do stosowania techniki szczelinowania i poszukiwań gazu łupkowego. W pierwszej połowie bieżącego roku chadecko-liberalna koalicja rządząca zamierza wprowadzić odpowiednie regulacje prawne, które w restrykcyjny sposób będą chronić ujęcia wody pitnej. Przekonanie niemieckiej opinii publicznej do wydobycia gazu łupkowego nie będzie łatwe, między innymi dlatego, że temat ochrony przyrody jest intensywnie wykorzystywany przez opozycję. Poza tym duże dotacje w innowacyjność spowodowały, że wielu przedsiębiorców podjęło bardzo kosztowne inwestycje w OZE. To musi się teraz zwrócić. Mimo to, zdaniem części ekspertów, istnieją szanse, że gaz łupkowy będzie w przyszłości wydobywany na terenie RFN. Duże znaczenie dla powodzenia tego przedsięwzięcia ma przy tym wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Czy deklaracja Niemiec, to także wynik działań lobby OZE?

- Z pewnością są to działania lobbingowe, które nie mają uzasadnienia faktycznego wynikające z bieżącej działalności eksploatacyjnej. Natomiast z zamówionego przez Komisję Europejską badania Eurostatu wynika wprost, że mieszkańcy krajów, które przystąpiły do UE po 2004 r. wykazują mniejsze zaniepokojenie w związku z wydobyciem węglowodorów niekonwencjonalnych, niż obywatele 15 państw tzw. starej Europy (Polacy są najbardziej przychylnie nastawieni względem gazu łupkowego w UE). Po stronie Polski leży ogromna odpowiedzialność w poszerzaniu dobrego klimatu wokół gazu łupkowego w Europie. Gaz jest stymulantem stabilnego i zrównoważonego rozwoju. Od nas samych zależy przecież w jaki sposób będziemy eksploatować te zasoby. Jestem przekonany, że można to robić zarówno opłacalnie jak i bezpiecznie.

Czy może to stanowisko niekorzystnie wpłynąć na nasze prace nad gazem łupkowym?

- Nasze działania powinny bardziej koncentrować się na sygnałach płynących z Komisji Europejskiej, która jesienią 2013 r. zamierza przedstawić nowe propozycje legislacyjne związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Obecnie trwają konsultacje publiczne w tej sprawie. Ich wyniki mają pokazać jak daleko działalność związana z poszukiwaniem i wydobyciem surowca z łupków powinna być regulowana. Konsultacje, które są nadzorowane w Komisji przez Dyrekcję Generalną ds. Środowiska potrwają do 23 marca br. W kwietniu KE planuje zorganizować otwarte spotkanie konsultacyjne na temat przyszłości eksploatacji niekonwencjonalnych złóż. Uważam jednak, że przede wszystkim konieczne jest wcześniejsze wprowadzenie nowej ustawy regulującej warunki eksploatacji gazu w Polsce. Inwestorzy czekają na jasny sygnał z Warszawy w tej sprawie.

Rozmawiał: Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP