PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz łupkowy zamiast węgla i energetyki jądrowej?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
20-07-2011 11:32
Gaz łupkowy zamiast węgla i energetyki jądrowej?

Wykorzystanie gazu łupkowego w Polsce może doprowadzić do zmniejszenia wykorzystania węgla i rezygnacji z planów budowy elektrowni jądrowych. Takie tezy stawia dr Michał Wilczyński w raporcie "Gaz łupkowy szansa czy zagrożenie" opublikowanym przez Instytut im. E. Kwiatkowskiego.

Raport wiele miejsca poświęca chyba najbardziej kontrowersyjnej kwestii związanej z gazem łupkowym, czyli wpływie wydobycia gazu na środowisko naturalne. Autor raportu przypomina, że ropa i gaz w złożach konwencjonalnych i niekonwencjonalnych to te same węglowodory, chemicznie identyczne. Gaz łupkowy i gaz ziemny to ten sam związek chemiczny o symbolu CH4. Różnią się jedynie miejscem występowania. - Czemu więc pojawiają się informacje medialne, iż gaz łupkowy jest bardziej szkodliwy? - pyta Michał Wilczyński.
Jego zdaniem mówienie o większej szkodliwości gazu łupkowego niż gazu ziemnego to żart powielany przez niektórych ekologów. - Pojawiały się także „doniesienia” o pojawieniu gazu łupkowego w wodzie wodociągowej. Ciekawe, że gaz ziemny eksploatowany ze złóż o ciśnieniach kilkuset atmosfer nie przenikał do wód podziemnych a gaz łupkowy swobodny przedostaje się? - zastanawia się Michał Wilczyński.

Przyznaje, że proces wiercenia otworów wiertniczych, jest jak każda działalność gospodarcza uciążliwy dla środowiska. Wylicza, że od ponad 100 lat wykonano w Polsce ponad 120 tys. wierceń.

- Czy rzeczywiście zdewastowały powierzchnię ziemi tak dalece jak kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego, lub hałdy z kopalń i hut na Śląsku? - dodaje.

Raport podkreśla, że w poszukiwaniach i ewentualnym zagospodarowaniu złóż gazu łupkowego, jak we wszystkich pracach wiertniczych, kluczową sprawą jest ochrona wód podziemnych. Autor przekonuje, że od dziesiątków lat funkcjonują niezawodne metody zamykania przewiercanych poziomów za pomocą rur i betonu. Przez wiele godzin sprawdza się pod wysokim ciśnieniem szczelność wykonanego zamknięcia. Szczelinowania wykonywane za pomocą wody i piasku (95 proc. roztworu) na głębokościach kilku kilometrów w skałach praktycznie nieprzepuszczalnych nie stanowią żadnego zagrożenia dla wód pitnych położonych maksymalnie na głębokościach kilkuset metrów pod powierzchnią ziemi.

W raporcie wyliczono, że w trakcie udostępniania złoża gazu łupkowego konieczne jest wykonanie kilkunastu wierceń na obszarze 1 km kwadratowego a rzeczywiste problemy wiążą się z koniecznością użycia do szczelinowania ok 500 Mg piasku i 3 000 Mg wody. - Jest oczywiste, że użyta woda musi być poddana pełnemu procesowi oczyszczenia, demineralizacji, a w skrajnych przypadkach poddana oczyszczeniu w procesie odwróconej osmozy - podkreśla autor.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP