XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gaz-System analizuje budowę nowego interkonektora z Niemcami

Gaz-System analizuje budowę nowego interkonektora z Niemcami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Analizujemy budowę nowego interkonektora, który połączyłby polski system gazowy z niemieckim. Mówimy tutaj o przepustowości około 5 mld metrów sześciennych rocznie - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Jak zaznaczył, taki interkonektor mógłby powstać w północno-zachodniej Polsce na granicy z Niemcami.

"Jestem głęboko przekonany, że powinien on powstać w kontekście wykorzystania budowanego w Świnoujściu terminalu LNG. Prowadzimy obecnie analizy w tym zakresie, po których wykonaniu będziemy mogli podjąć decyzję w sprawie naszego zaangażowania w ten projekt " - powiedział Chadam.

"Mamy na południu na granicy z Niemcami interkonektor w Lasowie, który ma jednak ograniczone możliwości. Przepustowość nowego interkonektora byłaby większa. Mówimy o ok. 5 mld metrów sześciennych" - zaznaczył. Dodał, że po przeprowadzeniu analiz będzie można oszacować koszty tego projektu.

W styczniu minister skarbu Mikołaj Budzanowski otworzył Gazociąg Jeleniów - Dziwiszów, który jest ostatnim elementem programu rozbudowy systemu przesyłowego gazu ziemnego na Dolnym Śląsku w rejonie Lasowa. Nowoczesna inwestycja umożliwia zwiększenie importu błękitnego paliwa z kierunku zachodniego. Dostęp do łącznika w Lasowie ma każdy uczestnik rynku, a Gaz-System w otwartej procedurze przydzielił przepustowość m.in. dla PKN Orlen czy Zakładów Chemicznych Police. Ponadto łącznik otwiera perspektywy zakupu gazu na konkurencyjnym rynku europejskim po cenie niższej niż na granicy wschodniej.

Interkonektor w Lasowie powstał w 2001 r. Początkowo za jego pomocą mogło być przesyłane do Polski ok. 0,5 mld metrów sześciennych gazu. Jego możliwość zostały jednak zwiększone. Obecnie za jego pomocą przesyłanych jest do Polski 1,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld zł, na które składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia i 15 tłoczni gazu. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób.

Firma realizuje projekt budowy do 2014 r. ponad 1 tys. km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów).

W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do kraju ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Inwestycje zrealizowane przez firmę w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi tzw. wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim, stworzyły techniczne możliwości importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (około 30 proc. obecnego importu).

Do Gaz-Systemu należy też spółka Polskie LNG, odpowiedzialna za budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz-System analizuje budowę nowego interkonektora z Niemcami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!