Gaz-System i TGE chcą stworzyć giełdowy rynek gazu

Gaz-System i TGE chcą stworzyć giełdowy rynek gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i Towarowa Giełda Energii (TGE) rozpoczynają współpracę w zakresie stworzenia giełdowego rynku gazu w Polsce, poinformowały spółki w komunikacie.

"Stworzenie giełdowego rynku gazu w Polsce ma się odbyć zgodnie z zapisami III Pakietu Energetycznego oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii (REMIT). W ramach współpracy zostały powołane w spółkach zespoły robocze, które zajmą się przygotowaniem rozwiązań prawnych, organizacyjnych oraz technicznych w celu stworzenia giełdowego obrotu gazem" - czytamy w komunikacie.

Czytaj też: G. Onichimowski, TGE: chcemy uruchomić rynek gazu

Obecnie przygotowywany jest projekt Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej uwzględniający wprowadzenie węzła wymiany handlowej (tzw. punktu wirtualnego) oraz współpracy z TGE. Propozycje zmian do Instrukcji zostaną wkrótce przedstawione uczestnikom rynku do konsultacji, podano również.

"Obrót gazem na giełdzie jest jednym z elementów budowania konkurencyjnego rynku gazu. Wspólnie z TGE chcielibyśmy już wkrótce udostępnić takie rozwiązanie dla uczestników rynku gazu w Polsce i przyczynić się do jego liberalizacji" - powiedział prezes Gaz-System Jan Chadam, cytowany w komunikacie.

"Proces tworzenia wolnego rynku gazu jest procesem złożonym i wymaga współpracy wszystkich jego uczestników. Podobnie jak PSE Operator w elektroenergetyce, Gaz-System jest najważniejszym elementem infrastruktury techniczno-logistycznej rynku gazu, natomiast TGE infrastruktury handlowej, będącej gwarantem przejrzystości zawieranych transakcji. Podjęcie współpracy przez obie firmy jest ważnym krokiem ku liberalizacji polskiego rynku gazu" - dodał prezes TGE Grzegorz Onichimowski, cytowany w komunikacie.

Gaz-System jest odpowiedzialny za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób. Spółka wybuduje do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych.

Inwestycje zrealizowane przez Gaz-System w 2011 roku wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim stworzyły techniczne możliwości importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (około 30% obecnie realizowanego importu).

TGE powstała pod koniec 1999 roku. Działalność operacyjną rozpoczęła w dniu 30 czerwca 2000 roku, kiedy zawarte zostały pierwsze kontrakty na dostawę energii elektrycznej na tzw. Rynku Dnia Następnego. Obecnie TGE prowadzi następujące rynki: Rynek Dnia Następnego, Rynek Terminowy Towarowy z fizyczną dostawą, Rynek Praw Majątkowych dla OZE i Kogeneracji.

TGE prowadzi również Rejestr Świadectw Pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE oraz w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych, a także Rynek Uprawnień do Emisji CO2. Obecnie GPW finalizuje proces przejęcia kontroli na TGE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!