Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz-System ma pieniądze z KE na połączenia gazowe z Niemcami i Czechami oraz gazoport

Autor: Dariusz Malinowski
04-03-2010 18:46
Gaz-System ma pieniądze z KE na połączenia gazowe z Niemcami i Czechami oraz gazoport

Komisja Europejska pozytywnie oceniła trzy projekty energetyczne Gaz-Systemu, w tym budowę połączeń gazowych z Niemcami i Czechami - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska. 80 mln euro przyznano też terminalowi LNG w Świnoujściu.

Trzy projekty inwestycyjne Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz System zostały wybrane przez Komisję Europejską do dofinansowania w ramach programu European Energy Plan for Recovery (EEPR, tzw. Recovery Plan), który ma przyczynić się do ożywienia gospodarczego w Unii Europejskiej i podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii dzięki realizacji transgranicznej infrastruktury. Łączna wartość dofinansowania tych inwestycji może wynieść blisko 75 mln EUR.
W ramach dofinansowania z Recovery Plan znalazły się następujące projekty realizowane przez Gaz System:

1. Projekt Skanled/Baltic Pipe.

Wniosek aplikacyjny został złożony przez Gaz System. w porozumieniu z duńskim operatorem systemu przesyłowego Energinet.dk. Gaz System wnioskuje o dofinansowanie projektu w kwocie 50 mln euro. Jego celem jest wzmocnienie polskiego systemu przesyłowego w okolicy budowy planowanego gazociągu Baltic Pipe oraz umożliwienie połączenia tego gazociągu z terminalem LNG w Świnoujściu. Infrastruktura ta umożliwi w przyszłości zaoferowanie wolnych zdolności regazyfikacynych w polskim terminalu LNG w Świnoujściu dla podmiotów z rynku europejskiego. Połączenie terminalu LNG poprzez polski system przesyłowy z gazociągiem Baltic Pipe umożliwi w przyszłości krajom skandynawskim dostęp do globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG). W ramach tego projektu będzie dofinansowana budowa Tłoczni Gazu w Goleniowie oraz gazociąg Świnoujście-Szczecin.

2. Rozbudowa systemu gazociągów na Dolnym Śląsku jako kluczowych inwestycji umożliwiających zwiększenie możliwości transportu gazu z kierunku Niemiec.

Gaz System wnioskował o dofinansowanie tego projektu w wysokości 14,4 mln euro. Pozyskane środki będą przeznaczone na modernizację gazociągu Dziwiszów-Taczalin, budowę gazociągu Taczalin–Radakowice–Gałów, budowę Tłoczni Gazu Jeleniów II a także rozbudowę punktu w Lasowie. Realizacja tych inwestycji pozwoli zwiększyć import gazu do Polski z kierunku Niemiec do 1,5 mld m sześc. rocznie od 2011 r.

3. Połączenie sytemu gazowniczego Polska-Czechy w rejonie Cieszyna.

Gaz System złożył wniosek w sprawie dofinansowania tego projektu wspólnie z czeskim operatorem systemu przesyłowego RWE Transgas Net. Wartość dofinansowania przeznaczonego na część inwestycji realizowanej przez Gaz System określona została na kwotę 10,5 mln euro. Inwestycja zostanie zrealizowana w 2011 r. i pozwoli na przesył 0,5 mld m sześc. z nowego kierunku dostaw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP