Gaz-System obok PGNiG wnioskuje o podwyżkę taryf

Gaz-System obok PGNiG wnioskuje o podwyżkę taryf
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podobny do wniosku PGNiG do Urzędu Regulacji Energetyki, domagającego się zagody na podwyżkę cen gazu o 8-9 proc. złożył Gaz-System.

- Otrzymaliśmy wniosek PGNiG o zmianę taryfy. Będziemy go analizować - mówi w "Gazecie Prawnej" Mariusz Swora urzędujący od tygodnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Rafał Świąder, dyrektor ds. taryf PGNiG, przyznał w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes, że spółka zwróciła się o podwyżkę cen gazu. Nie ujawnił, o jaką dużą zwyżkę cen chodzi. Podał jednak kalkulacje, które zakładają, że wzrost cen o ok. 7 proc. to dla odbiorców, którzy korzystają z gazu do przygotowania posiłków, oznacza wzrost rachunków za gaz o kilkadziesiąt groszy miesięcznie.

Z szacunków "GP" dokonanych w połowie października wynikało, że gaz może zdrożeć od stycznia 2008 r. właśnie o 7 proc. Jak ustaliliśmy obecnie, nowy wniosek taryfowy PGNiG zakłada jedno- cyfrowy wzrost cen.

- Gdyby URE zaakceptowało wniosek według propozycji PGNiG, to ceny wzrosłyby mniej niż 10, ale więcej niż 7 proc. - mówi w dzienniiku osoba zbliżona do kierownictwa gazowej firmy. Niedawno Krzysztof Głogowski, prezes PGNiG, przyznał, że jeśli spółka nie otrzyma zatwierdzonej wyższej taryfy, będzie musiała realizować stratę na działalności regulowanej.

Jak dowiedziała się "GP", wzrostu taryfy chce również OGP Gaz-System, operator gazociągów przesyłowych.

- Został złożony wniosek o zmianę taryfy - przyznaje Małgorzata Polkowska, rzecznik spółki. Nie chce potwierdzić, czy spółka zwróciła się o podwyżkę taryf na przesył gazu. Jednak wobec szerokiego programu inwestycyjnego spółki mało prawdopodobne wydaje się, aby spółka chciała obniżki taryf. Gdyby spółka chciała zachowania obecnych stawek, zwróciłaby się o przedłużenie obecnie obowiązujących taryf.

Zdaniem Kamila Kliszcza, analityka DI BRE Banku, jest więcej argumentów merytorycznych za zgodą URE na podwyżkę dla Gaz-Systemu niż dla PGNiG. Na to, ile polska firma płaci za importowany głównie z Rosji gaz ziemny, wpływ mają ceny produktów ropopochodnych z ostatnich dziewięciu miesięcy. Cena baryłki ropy od początku tego roku wzrosła o blisko 40 dol., jednak efekt ten jest w znacznym stopniu niwelowany spadkiem kursu dolara względem złotówki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz-System obok PGNiG wnioskuje o podwyżkę taryf

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!