Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz-System otrzymał 15 mln euro na projekt Baltic Pipe

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
27-10-2010 12:08

Komisja Europejska wypłaciła pierwszą transzę (15 mln EUR) dofinansowania przyznanego Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. na projekt Baltic Interconnection Skanled/Baltic Pipe w ramach „Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej”.

Decyzja o dofinansowaniu w wysokości 50 mln EUR projektu Baltic Interconnection Skanled/ Baltic Pipe została podjęta przez Komisję Europejską w sierpniu br. Wniosek o wypłatę pierwszej transzy tej kwoty został złożony przez Gaz-System we wrześniu br. Środki pochodzą z „Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej” (EEPR - European Energy Programme for Recovery, tzw. Recovery Plan).
- Jesteśmy beneficjentami największych programów unijnych wspierających projekty energetyczne i budowę zintegrowanej infrastruktury przesyłowej. Udało nam się pozyskać dofinansowanie z funduszy Recovery Plan, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Trans-European Networks – Energy (TEN-E). Wszystkie złożone przez Gaz-System wnioski o dofinansowanie w ramach EEPR i TEN-E uzyskały pozytywne decyzje Komisji Europejskiej, co świadczy o dobrym przygotowaniu tych projektów, ich zaawansowaniu, a także o dobrej współpracy pracowników spółki z przedstawicielami Komisji Europejskiej – powiedział Jan Chadam, prezes zarządu Gaz-System S.A.

Projekt Baltic Interconnection Skanled/Baltic Pipe ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i dywersyfikacji kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski. W ramach tego projektu Gaz-System buduje Tłocznię Gazu w Goleniowie oraz gazociąg Świnoujście – Szczecin. Budowa tej infrastruktury pozwoli na wzmocnienie systemu przesyłowego w okolicy budowy planowanego gazociągu Baltic Pipe i pozwoli w przyszłości na połączenie tego gazociągu z terminalem LNG w Świnoujściu.

Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego w tym regionie jest częścią wspieranego przez Komisję Europejską projektu „Bałtyckiego połączenia międzysystemowego” – rozwoju infrastruktury umożliwiającej przepływ gazu między państwami w rejonie basenu Morza Bałtyckiego (Polska, Dania, Szwecja). Infrastruktura ta umożliwi w przyszłości zaoferowanie wolnych zdolności regazyfikacyjnych w polskim terminalu LNG podmiotom z rynku europejskiego oraz stworzy krajom skandynawskim możliwość korzystania z globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Spółka otrzymała wcześniej wsparcie Unii Europejskiej z programu TEN-E dla prac przygotowawczych dla gazociągu Baltic Pipe – m.in. przeprowadzenia geofizycznych badań dna morskiego. Te prace związane są z fazą przedinwestycyjną projektu Baltic Pipe i pozwolą na jego szybką realizację w momencie, gdy pojawi się na rynku zapotrzebowanie na takie połączenie.

Na realizowane projekty inwestycyjne Gaz-System otrzyma z funduszy EEPR w sumie 75 mln EUR, z programu TEN-E 4,31 mln EUR, natomiast z POIiŚ docelowo nawet do 1,2 mld PLN. Cały program inwestycyjny spółki do 2014 r. opiewa na kwotę ponad 8 mld złotych. Duża część nakładów finansowych będzie pochodzić z środków własnych spółki oraz kredytów pozyskanych z banków komercyjnych. Gaz-System ubiega się również o współfinansowanie strategicznych inwestycji przez instytucje europejskie, takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP