Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gaz-System podsumowuje rok: było nieźle

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
06-10-2014 21:21

Operator Gazociągów Przesyłowych podsumował miniony rok gazowy. Właśnie teraz, bo skończył się on ostatniego dnia września. Widać, że rynek gazowy w naszym kraju rośnie.

W omawianym okresie (1 października 2013- 30 września 2014) Gaz- System przetransportował 16 mld metrów sześc. czyli około 179,3 TWh gazu.
Z usługi przesyłania gazu ziemnego korzystało 75 podmiotów, a Gaz- System świadczył usługę przesyłania paliwa gazowego krajowym systemem przesyłowym i systemem gazociągów tranzytowych na podstawie 99 umów (łącznie dla krajowego systemu przesyłowego i systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa).

Istotne z punktu widzenia relacji handlowych Gaz- System klientami, było wdrożenie mechanizmu aukcyjnego, jako podstawowego sposobu przydziału przepustowości w punktach na połączeniu z systemami przesyłowymi sąsiednich krajów. Gwarantuje on anonimowość uczestników rynku oraz przejrzystą i obiektywną wycenę przepustowości w najbardziej pożądanych punktach systemu, w których zainteresowanie rynku przewyższa dostępne zdolności techniczne.

Gaz- System wprowadził pełną standaryzację produktów, ze względu na okres świadczenia usługi przesyłania (w podziale na produkty roczne, kwartalne, miesięczne i dobowe). Według tego standardu Gaz- System zaoferował produkty w 200 aukcjach, w tym również w zorganizowanej wspólnie z GASCADE - aukcji produktu powiązanego w punkcie Mallnow (rewers wirtualny na gazociągu jamalskim). Spółka wdrożyła i uruchomiła nową platformę alokowania przepustowości - Gaz- System Aukcje i zdecydowała o przeniesieniu na nią aukcji dla wszystkich oferowanych przez siebie produktów. Podjęła również decyzję o podjęciu współpracy z czeskim operatorem Net4Gas w sprawie oferowania na tej platformie produktu powiązanego w punkcie Cieszyn.

Rozwiązania przyjęte w instrukcji, m.in. takie jak: rezygnacja czy odsprzedaż niewykorzystanej przepustowości, dały uczestnikom rynku możliwość bardziej elastycznego reagowania na ich potrzeby zakupowe i umożliwiły elastyczne budowanie portfela zamówionych mocy.

Gaz- System wprowadził również rozwiązania umożliwiające uruchomienie rynku dnia bieżącego przez Towarową Giełdę Energii S.A. Ilości gazu przesłane w wyniku transakcji na TGE (zgodnie z nominacjami składanymi przez TGE w imieniu i na rzecz zleceniodawcy usługi przesyłania - ZUP) w roku gazowym 2013/2014 wzrosły z 103 GWh w październiku 2013 r. do 5,13 TWh we wrześniu 2014 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP