XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gaz-System przeanalizuje możliwość wykorzystania pieniędzy z UE na LNG

Gaz-System przeanalizuje możliwość wykorzystania pieniędzy z UE na LNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz-System, właściciel spółki Polskie LNG, która ma wybudować terminal gazu skroplonego LNG w Świnoujściu, przeanalizuje możliwość wykorzystania środków unijnych na ten cel - poinformowała PAP rzecznik Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

W ramach działań dla pobudzania gospodarki Komisja Europejska przedstawiła listę projektów, które chce dofinansować łącznie na 5 mld euro. Polska ma dostać m.in. 80 mln euro dla terminalu gazowego LNG w Świnoujściu. 250 mln euro ma być przeznaczone dla elektrowni w Bełchatowie.

Polkowska przypomniała, że we wcześniejszych założeniach finansowych dotyczących terminalu nie zakładano pozyskania środków z funduszy unijnych. "Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że Komisja Europejska zauważyła projekt budowy terminalu LNG w Świnoujściu i jego znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski" - podkreśliła.

"Nie znamy jeszcze szczegółowych warunków, na jakich miałby być przyznane te środki unijne. Z pewnością przeanalizujemy dokładnie możliwość pozyskania tych środków i ich ewentualnego wykorzystania na finansowanie terminalu LNG w Świnoujściu" - powiedziała Polkowska.

Według zapowiedzi resortu skarbu, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy w 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

PGNiG w 2007 r. powołało spółkę Polskie LNG do budowy terminala, w sierpniu 2008 r. rząd zdecydował o przejęciu udziałów w spółce przez należący w 100 proc. do państwa Gaz-System. PGNiG w grudniu zdecydowało o sprzedaży spółki Polskie LNG za 52 mln zł. PGNiG pozostało odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu do terminala w Świnoujściu.

Podczas wizyty na Forum Ekonomicznym w Davos premier Donald Tusk rozmawiał z premierem Kataru o dostawach gazu skroplonego do Polski. Zapowiedział, że w pierwszej dekadzie kwietnia podczas wizyty premiera Kataru w Polsce może dojść do podpisania tej umowy.

Rozmowy w sprawie dostaw prowadzi PGNiG. Rzecznik spółki Joanna Zakrzewska odmówiła komentarza pytana o zapowiadany przez premiera termin podpisania umowy z Katarem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz-System przeanalizuje możliwość wykorzystania pieniędzy z UE na LNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!