Gaz-System rozważa budowę magazynu gazu

Gaz-System rozważa budowę magazynu gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz-System chce wybudować magazyn gazu o pojemności 2,5 -3 mld m sześc. na terenie Polski lub Łotwy - powiedział w wywiadzie dla PAP prezes spółki Jan Chadam. Inwestycja, w której państwowa spółka chciałaby mieć 70-80 proc. udziałów, kosztowałaby ok. 2,5 mld zł.

"W Polsce jest za mało pojemności magazynowej. Według moich szacunków pojemności magazynowe w kraju powinny wynosić około 5 mld m sześc. Obecnie mamy 1,8 mld m sześc. Gdyby udało się wypełnić tę lukę, dopiero wtedy można by było stworzyć realną konkurencję na rynku gazu, bo surowiec można byłoby kupować rzeczywiście wtedy, kiedy jest tańszy na rynku i przechowywać w magazynach" - poinformował Chadam.

Czytaj też: Gaz-System planuje budowę elektrociepłowni koło terminalu LNG

"Myślimy o pojemności 2,5-3 mld m sześc., co oznacza wydatki rzędu 2,5 mld zł" - powiedział.

W grę wchodzi budowa jednego dużego magazynu. Rozpatrywanych jest ponad dziesięć lokalizacji w południowo-wschodniej i centralnej części Polski. Spółka bierze też pod uwagę budowę magazynu na Łotwie, w przypadku wybudowania połączenia gazowego z krajami bałtyckimi.

"Chcielibyśmy realizować tę inwestycję wspólnie z zagranicznym partnerem. Zależy nam na know-how, doświadczeniu. Prowadzone są rozmowy w tej sprawie z podmiotami z Europy Zachodniej" - poinformował prezes.

Dodał, że Gaz-System chce mieć udział większościowy w projekcie, na poziomie 70-80 proc.

Decyzje o realizacji inwestycji mają zostać podjęte do końca września tego roku. Budowa magazynu, zależnie od lokalizacji, trwa od trzech do ośmiu lat.

"Realne jest założenie, że magazyn powstałby w okolicach 2017 roku" - powiedział Chadam.

Gaz-System na początku przyszłego roku podejmie decyzję w sprawie realizacji połączeń systemowych między Polską a Słowacją oraz Polską a Litwą - poinformował Jan Chadam. W planach jest też rozbudowa połączenia z Czechami do 3 mld m sześc. Gaz-System rozważa jednocześnie budowę kolejnego łącznika między Polską a Niemcami, w północno-zachodniej części kraju.

"Na początku przyszłego roku, gdy powstanie już studium wykonalności projektu gazociągu Polska - Słowacja i Polska - Litwa, będzie można podjąć decyzje w sprawie dalszej realizacji projektu. Są to połączenia, które mają wsparcie Unii Europejskiej, ponieważ są niezbędne do pełnej integracji rynków. Zarówno połączenie ze Słowacją, jak i z Litwą powinny uzyskać stosowne wsparcie finansowe z UE" - powiedział PAP Chadam.

Obydwa projekty, wraz z ewentualną budową gazociągu Baltic Pipe do Danii, znajdują się w czołówce zadań priorytetowych na liście projektów europejskich o istotnym znaczeniu dla integracji rynku gazu na terenie Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz-System rozważa budowę magazynu gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!