GAZ-SYSTEM S.A. publikuje Wyciąg z "Planu Rozwoju na lata 2014-2023" uzgodnionego z Prezesem URE

GAZ-SYSTEM S.A. publikuje Wyciąg z "Planu Rozwoju na lata 2014-2023" uzgodnionego z Prezesem URE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uzgodnił przedłożony przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Plan Rozwoju na lata 2014-2023. Do 2023 r. spółka wybuduje prawie 2000 km nowych gazociągów o dużej przepustowości, które pozwolą na zbudowanie dobrze funkcjonującej, elastycznej i efektywnej sieci przesyłowej, obejmującej zasięgiem cały kraj.

Plan Rozwoju na lata 2014-2023 zawiera listę zadań inwestycyjnych w systemie przesyłowym planowanych do realizacji lub uruchomienia w perspektywie do 2023 roku.

Do 2018 r. zostaną zrealizowane lub przygotowane najbardziej istotne zadania inwestycyjne w polskim systemie przesyłowym w ramach tzw. Korytarza Północ-Południe integrującego infrastrukturę przesyłową w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W perspektywie do 2023 r. nastąpi dokończenie programu inwestycyjnego Korytarza Północ–Południe związanego z modernizacją krajowego systemu przesyłowego we wschodniej części Polski oraz zapewnienie warunków do integracji rynku gazu państw bałtyckich z rynkiem krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezes URE uznał za uzasadnione nakłady inwestycyjne w wysokości 7,1 mld PLN w perspektywie do 2018 roku.

Realizacja nowego programu inwestycyjnego pozwoli osiągnąć pełną dywersyfikację kierunków dostaw gazu dla Polski, zwiększy bezpieczeństwo i elastyczność systemu przesyłowego. Nowe zadania inwestycyjne są ukierunkowane na pełną integrację rynku europejskiego, lepsze wykorzystanie terminali LNG w Europie oraz infrastruktury do transportu i magazynowania, a w konsekwencji poprawę konkurencji i zapewnienie atrakcyjnej ceny tego surowca dla wszystkich odbiorców w krajach Unii Europejskiej. Teraz największym zadaniem dla spółki i wykonawców wszystkich prac budowlanych pozostaje zagwarantowanie najwyższej jakości i terminowości prac przy realizacji nowych zadań inwestycyjnych. Finansowanie całego programu rozwoju polskiego systemu przesyłowego oparte będzie m.in. na istotnym wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej, która pozytywnie ocenia nasz sposób wspierania rozwoju rynku w regionie. Spółka wykorzysta również możliwości finasowania tych projektów z dostępnych, długoterminowych kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wszystkie elementy programu inwestycyjnego są niezwykle ważną częścią europejskiej polityki spójności i bezpieczeństwa energetycznego. - powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu, GAZ-SYSTEM S.A.

Opracowując Plan Rozwoju GAZ-SYSTEM S.A. oszacował wpływy trendów: większej dynamiki wzrostu zapotrzebowania na gaz, utrzymania produkcji krajowej na mniej więcej stałym poziomie oraz powstania ewentualnych potrzeb przesyłu tranzytowego i eksportu gazu, któremu sprzyjać będzie rozbudowa połączeń międzysystemowych z sąsiednimi krajami do Czech, Słowacji i na Litwę. Dane bazowe dla sporządzenia prognoz popytu na usługę przesyłową oraz podaży gazu ze źródeł krajowych pochodzą z dokonanej analizy wniosków o przyłączenia, które wpłynęły do spółki.

Scenariusz Realnego Wykonania, który został przyjęty jako bazowy w Planie Rozwoju na lata 2014-2023, zawiera taki zestaw priorytetów inwestycyjnych, aby rozbudowany system posiadał odpowiedni zapas przepustowości dla realizacji potrzeb krajowych oraz eksportowych.

Zestawienie najważniejszych inwestycji w systemie przesyłowym


W 2014 roku spółka zakończy budowę ponad 1000 km nowych gazociągów, które realizowała przez ostatnie pięć lat w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Nakłady inwestycyjne na budowę nowych gazociągów wynoszą około 4,5 mld PLN w latach 2009 - 2014, z czego 1,3 mld PLN stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Inwestycje te finansowane są ze środków własnych spółki, bezzwrotnych dotacji z funduszy unijnych oraz europejskich instytucji finansowych. Dodatkowo GAZ-SYSTEM S.A. finansuje budowę terminalu LNG w Świnoujściu realizowaną przez spółkę zależną Polskie LNG S.A. Na ten cel w latach 2009-2014 GAZ-SYSTEM S.A. przeznaczy około 2 mld PLN.

Zapraszamy do zapoznania się z Wyciągiem z Planu Rozwoju GAZ-SYSTEM S.A. na lata 2014-2023 tutaj.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GAZ-SYSTEM S.A. publikuje Wyciąg z "Planu Rozwoju na lata 2014-2023" uzgodnionego z Prezesem URE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!