Gaz-System stawia na Australię

Gaz-System stawia na Australię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele polskiego operatora systemu przesyłu gazu Gaz - Systemu wezmą udział w branżowej konferencji w australijskim Perth. W opinii prezesa spółki Tomasza Stępnia jest potencjał do zacieśniania współpracy australijskich i wschodnioeuropejskich firm działających w branży.

  • Australia to jeden z największych producentów i eksporterów gazu.
  • Tamtejsze firmy mają duże doświadczenie w budowie i eksploatacji infrastruktury gazowej.
  • Australijska firma SEA jest już zaangażowana w projekt Baltic Pipe.

Podczas konferencji "Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference". Operator polskiego systemu przesyłowego zaprezentuje swoje projekty australijskim firmom z branży gazowniczej oraz paliwowej - poinformował 13 marca operator.

W listopadzie 2017 r. Gaz System oraz Australijska Komisja Handlowa (Austrade) zorganizowały w Warszawie konferencję "Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe". W wydarzeniu tym wzięły udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej. W ramach kontynuacji współpracy, przedstawiciele Gaz-Systemu, w tym prezes zarządu Tomasz Stępień, będą uczestniczyć w konferencji "Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference" w Perth. Podczas prezentacji Tomasz Stępień przedstawi szczegóły dotyczące kluczowych inwestycji i projektów. "Cieszy nas, że Gaz - System zaprezentuje się w Perth i zapozna się z branżą podczas konferencji. Wierzymy, że istnieje potencjał do zacieśniania współpracy pomiędzy firmami z Australii i Europy Środkowej - powiedział Starszy Komisarz ds. Handlu Austrade z siedzibą w Warszawie Anthony Weymouth.

"Nasza wizyta w Perth jest kontynuacją współpracy z Austrade oraz australijskim biznesem, a także kolejnym etapem poszukiwań innowacyjnych rozwiązań dla naszych projektów. Chcemy zainteresować firmy australijskie współpracą z Gaz-Systemem, zwłaszcza w zakresie technologii LNG oraz budowy gazociągów, w tym podwodnych" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Stępień.

Przypomniał, że przy realizacji podmorskiej części projektu Baltic Pipe, Gaz - System będzie korzystać ze wsparcia inżynieryjnego i doświadczenia australijskiej firmy Subsea Engineering Associates (SEA).

Czytaj także: Australijczycy wspomogą Polskę przy budowie Baltic Pipe

SEA to firma doradcza w sektorze wydobycia gazu i ropy naftowej z szelfów mórz i oceanów, niezależna od dostawców i wykonawców, specjalizuje się w projektach podwodnych rurociągów i kabli.

Baltic Pipe to już trzeci projekt gazociągu podmorskiego na terenie Bałtyku obsługiwany przez SEA - po projekcie Baltic Gas w Polsce oraz połączeniu gazociągowym Balticconnector pomiędzy Finlandią a Estonią. W przypadku Baltic Pipe podstawowym zadaniem SEA będzie wspieranie realizacji projektu, by został terminowo ukończony i gotowy do eksploatacji w 2022 roku.

Część podmorska projektu Baltic Pipe obejmuje budowę około 260-310 km odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego łączącego wybrzeże Danii i Polski. Australijska firma SEA będzie odpowiadać za sprawowanie nadzoru technicznego oraz wsparcie planowania i zarządzania ryzykiem w celu zapewnienia ukończenia projektu w terminie. Ten zakres prac będzie realizowany przez doświadczony zespół specjalistów z ramienia SEA, składający się z pracowników w Warszawie i Perth.

Czytaj również: Baltic Pipe wszedł na szybką ścieżkę realizacji i już tam zostanie

"Przed nami wiele wyzwań związanych z naszymi inwestycjami. Zapraszamy australijskie firmy do współpracy. Zachęcamy je do udziału w przetargach związanych zarówno z Terminalem LNG, jak również budową nowych gazociągów. Gaz-System liczy na doświadczenie i osiągnięcia firm australijskich oraz ich udział w naszych projektach" - podkreślił Stępień.

Australia jest jednym z największych producentów i eksporterów gazu. Australia wydobywa gaz, głównie ze złóż podmorskich, ale także i niekonwencjonalnych, eksploatując np. metan pokładów węgla. Większość wydobycia trafia na eksport w postaci LNG. Docelowe zdolności eksportowe tego kraju mają przekroczyć 100 mld m sześc. gazu w postaci skroplonej rocznie. Główne rynki, na które trafia australijski LNG leżą w Azji - to Japonia, Chiny, Korea Płd., ale też Tajwan, Indie czy Malezja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz-System stawia na Australię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!