Gaz z łupków już płynie

Gaz z łupków już płynie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- 8 września 2011 r. po raz pierwszy w Polsce wydobyto gaz ze złóż łupkowych. Odwiert w rejonie Łabienia na Pomorzu Zachodnim jest bardzo obiecujący - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Informacje te potwierdziła w komunikacie brytyjska firma 3Legs Resources, specjalizująca się w poszukiwaniach i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego.

"W nawiązaniu do komunikatu spółki z 30 sierpnia 2011 r., dotyczącego ukończenia szczelinowania hydraulicznego w odwiercie Lebien LE-2H, z odwiertu zaczął płynąć gaz ziemny i zapalona flarę, na krótko w ramach zwyczajowego testu. Pozwoli to oszacować potencjał odwiertu" - głosi komunikat firmy 3Legs Resources.

Spółka podała też, że kontynuuje prace nad odwiertem horyzontalnym Warblino LE-1H i wkrótce chce opublikować komunikat z nim związany.

Jak podkreślił wicepremier Pawlak, wstępne oceny przeprowadzonych testów otworowych są bardzo pozytywne. - Obecnie prowadzone są prace serwisowe, które pozwolą ocenić potencjał wydobycia. Pierwsze wrażenia wskazują jednak, iż złoże może być bardzo efektywne - powiedział.

3Legs Resources ma sześć licencji poszukiwawczych w Basenie Bałtyckim o łącznej powierzchni 1,08 mln akrów, a także trzy licencje w okolicach Krakowa i dwie w Badenii-Wirtembergii w południowo-zachodnich Niemczech.

3Legs Resources pozyskało 62 mln funtów z debiutu na AIM (w czerwcu br.) i chce przeznaczyć te środki na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Jak podała "Rzeczpospolita", 3Legs Resources (właściciel Lane Energy) współpracuje w Polsce z Conoco Phillips, który zgodził się finansować prace w zamian za prawo do 70% wydobywanego gazu.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International).

Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gaz z łupków już płynie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!