Gaz zdrożeje nawet o 10 proc.?

Gaz zdrożeje nawet o 10 proc.?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najdalej w poniedziałek Urząd Regulacji Energetyki musi zatwierdzić cenniki firm gazowych na 2008 r.

"Gazeta Wyborcza " nieoficjalnie dowiedziała się, że wszystkie firmy chcą podwyżek cen.

Firmy gazownicze kończą właśnie uzgadniać z urzędem wysokość taryf. Swoje propozycje cenników złożyło w URE w połowie listopada Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), spółki tego koncernu, które zajmują się dostarczaniem gazu do mieszkań i dla małych firm, oraz firma Gaz-System odpowiadająca za transport gazu po kraju.

We wszystkich firmach powiedziano nieoficjalnie, że domagają się wyższych cen za swoje usługi i za paliwo gazowe.

Nieuchronna wydaje się podwyżka opłat za usługę dostawy gazu do kuchenki czy piecyka gazowego. Cenniki za te usługi nie zmieniały się od wiosny zeszłego roku, a obecnie podwyżkę wymusza reorganizacja PGNiG.

Dziś walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu ma podjąć uchwałę o przekazaniu swoim sześciu spółkom odpowiedzialnym za dystrybucję gazu gazociągów o wartości 872,5 mln zł. Od nowego roku majątek tych spółek wzrośnie, ale jednocześnie znacznie wzrosną koszty ich działalności. Muszą więc podnieść opłaty za swoje usługi, aby nie ponosić strat.

Ponadto w tym roku spółki dystrybucyjne zaczęły opracowywać swoje bilanse zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Ta zmiana w buchalterii też odcisnęła się na ich finansach. Musiały zwiększyć amortyzację, więc mają więcej pieniędzy na inwestycje. Ale wzrost amortyzacji trzeba wyrównać większymi przychodami, bo inaczej firma popadnie w straty.

Po tych księgowych zmianach i reorganizacji PGNiG spółki dystrybucyjne gazowego koncernu chcą w przyszłym roku podnieść opłaty za swoje usługi co najmniej o 3-5 proc. - Inaczej z góry mamy założone straty - tłumaczył przedstawiciel jednej ze spółek.

Kilkuprocentowej podwyżki opłat za swoje usługi według naszych informacji chce także Gaz-System. Ta firma od trzech lat stopniowo przejmuje od PGNiG główne gazociągi do transportu gazu. Ma więc również coraz większy majątek, a więc także coraz wyższe koszty.

Dziś akcjonariusze PGNiG mają podjąć uchwałę o sprzedaży Gaz-Systemowi za co najmniej 56,6 mln zł budowanego od lat, ale wciąż nieukończonego gazociągu Toruń-Lisewo, części magistrali gazowej na Wybrzeże.

Przede wszystkim jednak Gaz-System potrzebuje pieniędzy na budowę nowych, wielkich gazociągów na Pomorzu. Podwyżki opłat za transport gazu mają umożliwić firmie sfinansowanie tych inwestycji.

Sam PGNiG chciał od nowego roku podwyżek opłat za paliwo gazowe o blisko 7 proc. Jednak koncern może mieć kłopoty z przekonaniem URE do swoich planów.

O cenach gazu w Polsce decyduje przede wszystkim zapłata za gaz importowany od Gazpromu i jego spółki RosUkrEnergo, bo ten surowiec pokrywa dwie trzecie naszego zapotrzebowania.

Ustalane w dolarach ceny rosyjskiego gazu będą w przyszłym roku prawdopodobnie wyższe niż w obecnym. Ale jednocześnie koszty importu hamuje umocnienie złotego wobec dolara - tak znaczne, że tegoroczne wydatki PGNiG na import z Rosji wyrażone w złotych mogą być nawet niższe niż w zeszłym roku.

Z drugiej strony PGNiG może domagać się podwyżek na sfinansowanie inwestycji w złoża w Norwegii oraz zyskane ostatnio złoża w Libii i Danii.

Przy takich potrzebach i ambicjach gazowników podwyżka rachunków z gazowni w przyszłym roku o co najmniej 10 proc. wydaje się niemal pewna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!