Gazociąg bałtycki na prąd z atomu i węgla

Gazociąg bałtycki na prąd z atomu i węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Żeby działać, gazociąg Nord Stream będzie potrzebował tyle energii, co duże miasto. Rosjanie prawdopodobnie podłączą go do elektrowni atomowej, Niemcy - do elektrowni na węgiel - informuje Gazeta Wyborcza.

Rura Nord Stream z miasta Wyborg, którą rosyjski gaz ma przez Bałtyk dopływać do niemieckiego miasteczka Greifswald koło Szczecina, będzie miała prawie 1,2 tys. km i będzie drugim co do długości podmorskim gazociągiem świata. Ale rurą nie dotrze do Niemiec ani kropla "błękitnego paliwa" z Rosji bez tłoczni, które pchają gaz - wyjaśnia GW.

Na gazociągach tłocznie buduje się zwykle co 100-150 km. Tymczasem konstruktorzy Nord Stream planują budowę tylko jednej, za to gigantycznej, w okolicach Wyborga. Podobną konstrukcję wybrali projektanci gazociągu Langeled, którym za kilka miesięcy popłynie gaz z Norwegii do Wlk. Brytanii.

GW zwraca uwagę, że tłocznia norweskiego Langeled będzie zużywać tyle energii, co spore miasto. A gazociągiem Nord Stream ma płynąć przeszło dwa razy więcej gazu, więc energii trzeba jeszcze więcej. Skąd ją wziąć?

Według komunikatu Gazpromu energię prawdopodobnie dostarczą nowe bloki leningradzkiej elektrowni atomowej koło Sankt Petersburga kablem, który ma być ułożony na dnie Zatoki Fińskiej.

Energii potrzeba będzie też na niemieckiej końcówce Nord Stream. Być może będzie produkowana z węgla przez duński koncern DONG. Kilka miesięcy temu DONG kupił niemiecką firmę, która ma prawo do działki koło Greifswaldu. To tu ma stanąć elektrownia węglowa. Decyzja w sprawie tej inwestycji zapadnie do końca roku, tak aby elektrownia uzyskała pełne moce przed 2013 r. To planowany termin ukończenia budowy Nord Stream - podkreśla GW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazociąg bałtycki na prąd z atomu i węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!