XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazociąg Nabucco niezagrożony

Gazociąg Nabucco niezagrożony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nabucco niezagrożony. Sytuacja w Gruzji nie opóźni budowy gazociągu, która rozpocznie się w 2010 roku

Reinhard Mitschek, szef konsorcjum reprezentującego inwestorów, zapewnił, że bez względu na obecną sytuację w Gruzji zamierzają oni rozpocząć inwestycję w 2010 roku - pisze "Rzeczpospolita". W wywiadzie dla portalu Nefte Compass stwierdził, że konflikt rosyjsko-gruziński nie ma żadnego wpływu na harmonogram projektu ani na strukturę jego kosztów.

Gazociąg Nabucco, który ma zapewnić Unii Europejskiej dostawy gazu z Azji Środkowej – głównie Azerbejdżanu i Turkmenistanu, bez rosyjskiego pośrednictwa – będzie przebiegał m.in. przez Gruzję i Turcję do Europy Środkowej. W konsorcjum uczestniczą austriacki OMV, węgierski MOL, turecki BOTAS oraz Bultrangaz i RWE.

Rurociąg ma transportować do 31 mld m sześc. gazu rocznie, ale na początek w 2013 r. dostawy wyniosą 8 mld m sześc. Mitschek dodał, że celem inwestorów jest zapewnienie w długim terminie efektywności projektu Nabucco, a nie koncentrowanie się na politycznych i militarnych skutkach konfliktu.

Wypowiedź szefa konsorcjum to sygnał, że firm chcących realizować projekt nie zniechęciły doniesienia z Gruzji i wstrzymanie transportu azerskiej ropy rurociągiem Baku – Tbilisi – Ceyhan (do Turcji). Dla wielu ekspertów rosyjska agresja na Gruzję miała oprócz celów politycznych przynieść także konkretne skutki ekonomiczne.

Rosjanie liczyli, że dowiodą, iż z powodu braku stabilności w tym kraju tranzyt surowców energetycznych (ropy i gazu) może być w każdej chwili przerwany. Miałoby to oznaczać, że kolejne projekty rurociągowe – jak Nabucco – są ryzykowne. Władze rosyjskie chciały wskazać w ten sposób, że najlepszym gwarantem dostaw surowców z krajów wokół Morza Kaspijskiego będą właśnie firmy z Rosji. Dlatego gdy trwały działania wojenne w Gruzji, rosyjski Gazprom zaproponował największej azerskiej firmie naftowo-gazowej SOCAR, że będzie przez wiele lat odkupywać od niej wydobywany gaz i przez swoje terytorium wysyłać go do Europy. Azerowie tej oferty jeszcze nie przyjęli, ale zaczęli negocjacje. Deklaracje szefa konsorcjum Nabucco mogą zniechęcić SOCAR do umowy z Gazpromem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazociąg Nabucco niezagrożony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!