XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazociąg Północny kością niezgody

Gazociąg Północny kością niezgody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Estonii ostro skrytykował - przy okazji wizyty niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera w Tallinie - Gazociąg Północny, którym od 2010 roku ma popłynąć przez Bałtyk gaz z Rosji do Niemiec.

Nadal istnieją poważne zastrzeżenia ekologiczne wobec tego projektu - powiedział szef estońskiej dyplomacji Urmas Paet w środę po spotkaniu ze Steinmeierem w Tallinie. Wyjaśnił, że Estonia bada obecnie wniosek Gazpromu, który stara się o zezwolenie na budowę części trasy przez estońskie terytorium.

- Decyzji należy się spodziewać najwcześniej jesienią - zaznaczył Paet dodając. że trzeba wykluczyć wszelkie ewentualne zagrożenia dla środowiska naturalnego krajów leżących nad Bałtykiem.

Steinmeier bronił niemiecko-rosyjskiego projektu, który, jego zdaniem, stanowi element zaopatrzenia Europy w bezpieczną energię.

- Gazociąg służy zapewnieniu Europie uzupełniających dostaw energii - tłumaczył, zastrzegając, że warunkiem realizacji projektu jest dotrzymanie wszystkich norm ochrony środowiska. Przeciwna budowie gazociągu jest także Polska. Rząd w Warszawie obawia się, że Rosja będzie mogła dyktować ceny - pisze agencja.

Rząd estoński odwołał w maju spotkanie z Gerhardem Schroederem. Były kanclerz Niemiec (1998-2005) jest obecnie szefem rady nadzorczej Nord Stream, spółki budującej niemiecko-rosyjski gazociąg. Schroeder chciał rozmawiać z estońskimi władzami o przebiegu gazociągu przez terytorium Estonii, co przyspieszyłoby jego budowę. Odmowę spotkania uzasadniono postawą Schroedera w sporze między Estonią a Rosją o pomnik żołnierzy radzieckich. Były kanclerz krytykował publicznie decyzję Estonii o przeniesieniu pomnika z centrum Tallina na cmentarz wojskowy.

Podczas spotkania z Paetem Steinmeier zabiegał o nową umowę o współpracy i partnerstwie z Rosją.

- Zawarcie takiej umowy odpowiada interesom UE, gdyż wzmocniłoby pozycję Wspólnoty wobec Rosji - argumentował niemeicki minister. W czasie swego przewodnictwa w Unii w pierwszym półroczu tego roku Berlin zabiegał o rozpoczęcie negocjacji z Moskwą. Ze względu na nierozwiązany spór wokół rosyjskiego embarga na dostawy polskiego mięsa do Rosji nie doszło do podjęcia rozmów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazociąg Północny kością niezgody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!