XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazociąg z Norwegii do Polski prawie jak Gazociąg Północny

Gazociąg z Norwegii do Polski prawie jak Gazociąg Północny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W konsorcjum powołanym do budowy rury Skanled z Norwegii do Polski, pojawili się akcjonariusze Gazociągu Północnego, który przez Bałtyk ma połączyć Rosję i Niemcy.

Wkrótce rozstrzygnie się budowa gazociągu Skanled, który ma dostarczać norweski gaz do wschodniej Norwegii, Szwecji, Danii i Polski - informuje "Gazeta Wyborcza". Konsorcjum zainteresowane budową rury 1. kwietnia złoży w norweskim ministerstwie ropy i energii plan inwestycji. Jeśli rząd w Oslo zaakceptuje plan, to najpóźniej w październiku inwestorzy zatwierdzą inwestycję i w 2013 r. rurą popłynie gaz.

Oslo nie powinno blokować inwestycji. - Rząd Norwegii jest zainteresowany Skanled - powiedział pod koniec lutego na konferencji w Warszawie komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs. Na początku roku na polecenie norweskiego rządu jedną czwartą udziałów konsorcjum Skanled kupił państwowy koncern naftowy Petoro. To uratowało projekt, zagrożony po wycofaniu się mniejszych udziałowców.

W miarę jak zbliża się rozstrzygnięcie losów gazociągu, zaczęły się roszady w grupie inwestorów zainteresowanych budową rury. Do udziału w konsorcjum została zaproszono firma Gasunie, właściciel sieci gazociągów w Holandii i północnych Niemczech - ogłosiła we wtorek firma Gassco, zarządzająca gazociągami w Norwegii. - Postanowiliśmy wejść do grupy projektowej Skanled, bo potencjał gazociągu sprzyja dywersyfikacji dostaw w Europie Północnej - enigmatycznie wyjaśnił szef Gasunie Marcel Kramer.

Gasunie ma także 9 proc. akcji konsorcjum Nord Stream, które chce ułożyć przez Bałtyk gazociąg z Rosji do Niemiec. Takich partnerów obu projektów przybywa. W Skanled jest od dwóch lat niemiecki E.ON (akcjonariusz Nord Stream), a od stycznia - także firma gazownicza VNG z Niemiec Wschodnich, która będzie kupować surowiec z Nord Stream.

Roszady akcjonariuszy zmniejszą rolę Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w konsorcjum. Z 15 proc. udziałów polska firma była obok E.ON największym wspólnikiem Skanled Teraz liderem jest norweskie państwo, a grupa wspólników - umownie mówiąc - związanych także z Nord Stream ma w sumie ponad 30 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazociąg z Norwegii do Polski prawie jak Gazociąg Północny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!