Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gazoport - budowa zakończona, ale nieodebrana

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
12-10-2015 17:09
Gazoport - budowa zakończona, ale nieodebrana

Instalacje w świnoujskim terminalu.

Fot. Mat. pras.

Chociaż niespełna dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi rząd pochwalił się zakończeniem budowy gazoportu w Świnoujściu, to obiekt wciąż nie został uruchomiony. Prawdziwy jego test nastąpi bowiem w ostatnich trzech miesiącach obecnego roku.

Co prawda, prace budowlane zostały już ukończone, ale nie oznacza to zakończenia budowy w rozumieniu prawa budowlanego. Jej koniec nastąpi bowiem dopiero, gdy po wszystkich odbiorach i próbach zostanie podpisany protokół odbiorczy do użytkowania gazoportu. Stanie się to w maju przyszłego roku.

Co więcej teraz obiekt czeka największe wyzwanie. Chodzi o audyt technologiczny instalacji. Szczegółowa kontrola zostanie przeprowadzona po zakończeniu prac budowlanych przez niezależnego, międzynarodowego audytora o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Jej celem jest potwierdzenie jakości instalacji, nad którą bieżący nadzór sprawują służby Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), nadzoru inwestorskiego (Multiconsult Group), a w zakresie certyfikacji kluczowych instalacji - Jednostka Notyfikowana (TÜV Nord Hamburg). 

Kontroli jakości wymagają kilometry rurociągów, sprawdzona musi być instalacja elektryczna i setki zaworów. Do tej pory przeprowadzono około 50 tys. szczegółowych inspekcji i kontroli w zakresie wykonawstwa instalacji, wydanych zostało blisko 250 tys. raportów wymaganych przez przyjęty w ramach inwestycji plan kontroli jakości.

Dlaczego to tak istotne? Chodzi o sprawdzenie jakości robót. A to w tego typu obiektach kluczowa sprawa. Warto pamiętać, że w przeszłości zdarzyło się, że „już praktycznie wybudowany obiekt” nie został otwarty. Jaskrawym przypadkiem jest berlińskie lotnisko. Tymczasem strategiczne znaczenie terminala gazowego w Świnoujściu jest znacznie większe niż nowego protu lotniczego u naszych zachodnich sąsiadów.

Należy pamiętać, że terminal LNG to kluczowy element systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym i fizycznym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem, wzmacnia fundament naszej niezależności gazowej. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Trwa opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3. 

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP