Gazoport: inwestor oficjalnie przekazał plac budowy wykonawcy

Gazoport: inwestor oficjalnie przekazał plac budowy wykonawcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zgodnie z harmonogramem, spółka Polskie LNG S.A. (PLNG) przekazała wykonawcy – konsorcjum SAIPEM-TECHINT-PBG – teren pod budowę terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Szczegółowy harmonogram realizacji przedsięwzięcia zakłada oddanie obiektu do eksploatacji w terminie do 30 czerwca 2014 roku.

„Większość kamieni milowych przewidzianych w harmonogramie na rok 2010 już została zrealizowana. Cieszę się, że prace nad pierwszym terminalem LNG w naszym rejonie Europy przebiegają zgodnie z założonym planem czasowym” - powiedział Zbigniew Rapciak, Prezes spółki Polskie LNG S.A. 21 września br. w Warszawie. „W tym roku podpisaliśmy dwie ważne umowy: z wykonawcą oraz firmą odpowiedzialną za nadzór nad budową terminalu LNG, przygotowaliśmy także teren pod inwestycję, a następnie przekazaliśmy plac budowy wykonawcy” – podsumował Z. Rapciak. W najbliższym czasie nastąpi oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu.

Na terenie inwestycji, na zlecenie PLNG, zostały przeprowadzone prace makroniwelacyjne – obszar pod inwestycję, o powierzchni ponad 40 ha został wyrównany. Przełożono również sieć energetyczną, a na teren budowy zostały doprowadzone media, czyli energia elektryczna i woda. W ramach prac przygotowawczych został także wybudowany nowy przejazd kolejowy oraz wewnętrzna droga dojazdowa. Zgodnie z harmonogramem, 17 września br. inwestor oficjalnie przekazał plac budowy wykonawcy, który teraz odpowiada za wszystkie prace prowadzone na terenie inwestycji. Harmonogram budowy terminalu LNG opracowany przez konsorcjum Saipem-Techint-PBG zakłada, że jeszcze w tym roku zostanie przygotowane zaplecze budowy, przeprowadzone będą uzupełniające badania gruntu oraz zakupiona zostanie specjalna stal do budowy zbiorników LNG. Po zakończeniu wszystkich prac budowlanych, odbędzie się mechaniczny i technologiczny rozruch obiektu, zakończony testem gwarancyjnym. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, terminal LNG zostanie przekazany do eksploatacji – do 30 czerwca 2014 r. „Nasze konsorcjum to połączenie doświadczenia Saipem i Techint w zarządzaniu projektami budowy skraplających i regazyfikacyjnych terminali LNG, z doświadczeniem PBG w sektorze gazowym na polskim rynku” – zapewnił Laurent Demasles, przedstawiciel Saipem. Firmy tworzące konsorcjum uczestniczyły w realizacji 11 terminali LNG na świecie, w tym m.in.: Canaport LNG (Kanada), Freeport (USA), Terminal Guandong (Chiny), Pyeongtaek LNG (Korea Płd.), Zeebrugge (Belgia), Bilbao (Hiszpania), Marmara LNG (Turcja), Fos Cavaou LNG (Francja). Spółki konsorcjum wybudowały do tej pory łącznie 41 zbiorników LNG, a kolejnych 6 jest w fazie konstrukcji.

Umowa na budowę terminalu LNG w Świnoujściu z konsorcjum Saipem S.p.A. (Włochy) – Saipem SA (Francja) – Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A. (Włochy) – Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) – PBG SA (Polska) – PBG Export Sp. z o.o. (Polska), została podpisana 15 lipca 2010 r., w obecności Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada. Wyłonione w przetargu konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę, z najniższą ceną całkowitą brutto: 2 946 559 860 PLN.

W czerwcu br. w Świnoujściu podpisano umowę z konsorcjum Atkins na nadzór inwestorski, o wartości 46,5 mln zł brutto. Finansowanie budowy terminalu LNG jest zapewnione. Wysokość środków – zadeklarowanych przez banki komercyjne, dofinansowanie z UE, finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) oraz środki własne przekazywane przez właściciela – to blisko 6 mld złotych, podczas gdy koszt budowy nie przekracza 3 mld złotych. Udział własny ma wynieść ok. 1 mld złotych, poprzez podniesienie kapitału spółki PLNG przez Gaz-System, z czego 300 mln złotych zostało przekazane w lipcu 2010, a kolejne 260 mln złotych będzie przekazane w październiku 2010.

Priorytetem spółki Polskie LNG S.A. jest zapewnienie finansowania projektu w najtańszy możliwy sposób. Decyzja o ostatecznej strukturze finansowania, zostanie podjęta po otrzymaniu finalnej decyzji KE.

Spółka Polskie LNG jest także odpowiedzialna za ubezpieczenie głównych ryzyk związanych z procesem inwestycyjnym, w tym: wszystkich ryzyk budowlano-montażowych (CAR/EAR), mienia w transporcie (cargo) oraz utraty planowanego zysku (ALOP/MDSU). W celu zawarcia umowy ubezpieczenia obecnie prowadzone jest postępowanie na zasadach Prawa zamówień publicznych – w trybie negocjacji z ogłoszeniem. W skład konsorcjum ubezpieczycieli wchodzą: PZU S.A., STU Ergo Hestia S.A., TUiR Warta S.A., Generali TU S.A., TUiR Allianz S.A. Przewidywany termin zakończenia postępowania i podpisania umowy ubezpieczenia to połowa października 2010 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazoport: inwestor oficjalnie przekazał plac budowy wykonawcy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!