Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gazowe połączenie ze Słowacją na wyciągnięcie ręki

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-12-2014 11:45
Gazowe połączenie ze Słowacją na wyciągnięcie ręki
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję w sprawie transgranicznej alokacji kosztów projektu połączenia gazowego Polska - Słowacja. Połączenie byłoby istotną częścią gazowego korytarza północ-południe. Mogłoby zacząć działać w 2020 roku.

Głównym celem projektu jest budowa dwukierunkowego połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją, które umożliwi przepływ gazu ziemnego na poziomie 4,7 mld m3 rocznie w kierunku Polska - Słowacja i 5,7 mld m3 rocznie w kierunku Słowacja - Polska z możliwością dalszej rozbudowy.
Połączenie gazowe będzie miało długość 164 km i zakłada rozbudowę systemu gazowego po stronie polskiej i słowackiej. W przypadku części polskiej - poza samym 58-kilometrowym gazociągiem łączącym obydwa systemy przesyłowe - obejmuje budowę nowych sieci gazowych o długości 47 km, rozbudowę obecnie eksploatowanych gazociągów o długości 258 km oraz budowę tłoczni gazu.

Zakładany termin rozpoczęcia eksploatacji to 2020 r.

Celem połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji jest zapewnienie dywersyfikacji źródeł, tras oraz stabilności dostaw gazu dla obu krajów. Budowa połączenia między tymi dwoma systemami umożliwi przesyłanie gazu ziemnego z nowych źródeł.

Projekt zwiększy zintegrowanie wewnętrznych i regionalnych rynków gazu w regionie Środkowej i Południowo-Wschodniej Europy, a także zapewni ogólną elastyczność dla całego regionu tworząc dynamiczny i dobrze funkcjonujący rynek wewnętrzny oraz promując konkurencyjność w zakresie potrzeb rynkowych w obu sieciach.

Po stronie polskiej podmiotem odpowiedzialnym za realizację zadań objętych wnioskiem inwestycyjnym - złożonym do prezesa URE na podstawie art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 347/2013 z 17 kwietnia 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej - jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

Dwukierunkowe połączenie systemowe pomiędzy Polską a Słowacją jest częścią Korytarza Gazowego Północ-Południe, zainicjowanego przez Grupę Wyszehradzką. Jego rolą jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Zakłada się, że projekt, który otrzymał od Komisji Europejskiej status Projektu Wspólnego Zainteresowania (PCI - Project of Common Interest), szczególnie w przypadku Polski wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu oraz integrację rynków poprzez dywersyfikację dróg zaopatrzenia w paliwo gazowe.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP