Gazowe rozmowy Oettingera z ukraińskim ministrem w środę

Gazowe rozmowy Oettingera z ukraińskim ministrem w środę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowane wcześniej na wtorek w Brukseli spotkanie unijnego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera z ministrem energetyki Ukrainy Jurijem Prodanem zostało przeniesione na środę - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka komisarza Sabine Berger.

Jak dodała, są to "dwustronne kontakty z zamiarem wznowienia trójstronnych rozmów" gazowych. Poinformowała, że termin rozmów z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem nie został jeszcze wyznaczony.

Oettinger, który od początku z ramienia Komisji Europejskiej pośredniczy w negocjacjach gazowych między Rosją a Ukrainą, ma nadzieję, iż kolejne trójstronne rozmowy uda się zorganizować przed połową lipca. W tym celu ma on prowadzić dwustronne rozmowy przygotowawcze z Rosją oraz Ukrainą.

Jak podawał w czwartek Interfax-Ukraina, również powołując się na Berger, Prodan obiecał Oettingerowi w liście, że Ukraina zapewni nieprzerwany tranzyt rosyjskiego gazu do UE. Ukraiński minister miał zaproponować powołanie grupy z udziałem przedstawicieli strony unijnej, która kontrolowałaby wypełnianie przez Ukrainę zobowiązań dotyczących tranzytu.

W poniedziałek rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow poinformował, że przepływ gazu do Europy przez terytorium Ukrainy jest tego dnia stabilny.

Rosyjski koncern tydzień temu, po załamaniu się rozmów trojstronnych, przerwał dostawy gazu na Ukrainę, powołując się na nieuregulowanie w terminie przez stronę ukraińską długów za odebrany surowiec.

Komisarz UE proponował w sprawie cen gazu dla Ukrainy rozwiązanie kompromisowe. Przewidywało ono wprowadzenie "widełek cenowych" dla Ukrainy. W sezonie letnim kraj ten płaciłby 300 USD lub kilka dolarów więcej za 1000 metrów sześciennych gazu, a w okresie zimowym - 385 USD. Oettinger zaproponował również, by Kijów uregulował połowę blisko 2-miliardowego długu za 2013 rok, a drugą połowę spłaciłby do końca 2014 roku w sześciu ratach. Rosja odrzuciła tę propozycję.

Przed załamaniem się rozmów strona ukraińska sygnalizowała, że może zgodzić się na stawkę w wysokości 326 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu.

Według Gazpromu zadłużenie Ukrainy za dostarczony gaz wynosi 4,458 mld dolarów: 1,451 USD za listopad-grudzień 2013 roku i 3,007 mld USD za kwiecień-maj 2014 roku.

W 2013 roku Ukraina zużyła 50 mld metrów sześciennych gazu, z czego 30 mld kupiła od Rosji. Pozostałych 20 mld pochodziło z produkcji krajowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!