XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazownicy o dostępności i zużyciu gazu ziemnego w Polsce

Gazownicy o dostępności i zużyciu gazu ziemnego w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie dostępności i zużycia gazu ziemnego w Polsce zależy m.in. od skali i tempa inwestycji w infrastrukturę gazową, nakładów na badania i rozwój oraz sprzyjającego branży prawa - uznali uczestnicy I Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

W przyjętej w Wiśle uchwale przedstawiciele branży zaapelowali do rządu o działania na rzecz rozwoju sektora. Ich podstawą mają być m.in. prognozy wykorzystania gazu ziemnego, które - według środowiska gazowniczego - powinny znaleźć się w polityce energetycznej Polski do 2030 r.

Kongres określił główne kierunki rozwoju przemysłu gazowniczego w Polsce, do których należą m.in. rozbudowa głównego systemu gazociągów przesyłowych i połączenie go z systemami sąsiednich krajów, budowa terminala ciekłego gazu ziemnego (LNG) i rozwój technologii jego wykorzystania, a także rozbudowa podziemnych magazynów gazu i modernizacja sieci.

Priorytetami polskiego przemysłu gazowniczego mają być natomiast głównie zapewnienie ciągłości i niezawodności dostaw gazu ziemnego do odbiorców oraz odpowiedzialność za bezpieczeństwo techniczne obiektów sieci gazowej. Ważnym wyzwaniem jest też spełnienie wymogów ochrony środowiska.

Zebrani w Wiśle gazownicy zaapelowali do rządu o usunięcie barier prawnych, ograniczających możliwości budowy nowych gazociągów, magazynów gazu i przyłączania do sieci gazowej nowych odbiorców.

Przedstawiciele branży chcą też odrębnych regulacji dla rynku gazu ziemnego, traktowanego często jako część elektroenergetyki. Za wskazane uważają opracowanie ustawy Prawo Energetyczne, z wydzieleniem w niej regulacji dotyczących sektora gazowniczego lub stworzenie odrębnej ustawy - Prawo Gazowe.

Ważnym postulatem sektora jest również tworzenie warunków do zwiększenia krajowego wydobycia gazu. Wymaga to większych nakładów na prace poszukiwawcze i udostępnienie nowych złóż. Uzupełnieniem krajowego wydobycia mogłoby być uruchomienie krajowego programu zwiększenia pozyskania metanu z pokładów węgla. Szansą na rozwój branży jest też szersze zastosowanie sprężonego gazu ziemnego (CNG) jako paliwa w transporcie.

Trwający trzy dni Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego był pierwszym tego typu spotkaniem przedstawicieli branży. Prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa, Mirosław Dobrut, zapowiedział, że w kolejnych latach kongresy będą organizowane na przemian z targami Expo-Gas w Kielcach. Przyszłoroczne targi zaplanowano na 22-23 kwietnia, kolejny kongres na 2010 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazownicy o dostępności i zużyciu gazu ziemnego w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!