Gazowy monopolista opóźnia obniżki cen

Gazowy monopolista opóźnia obniżki cen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz tanieje na świecie, ale nie w Polsce. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Urzędem Regulacji Energetyki przewlekają wprowadzenie niższych cenników.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" niemieckie firmy gazownicze już w styczniu zaczęły obniżać ceny. Francuski monopolista gazowy GDF Suez także w styczniu obniżył ceny gazu dla przedsiębiorstw, a ostatnio - również dla gospodarstw domowych. W Polsce miało do tego dojść w kwietniu, bo dotychczasowe cenniki PGNiG zatwierdzono do końca marca.

Tymczasem ciągle nie wiadomo, kiedy zakończą się negocjacje, które już prawie dwa miesiące prowadzą PGNiG z URE. Pierwszą wersję cennika, który miał wejść w życie od kwietnia, gazowy koncern przedstawił w połowie lutego. Urząd uznał, że koncern ma za duży apetyt i zażądał obniżenia cen. Zaczęła się wymiana korespondencji. Jak mówi źródło "Gazety" w urzędzie, kolejny projekt nowej taryfy PGNiG złożył w ostatni poniedziałek, tuż przed zakończeniem pracy przez URE. Dopiero we wtorek zaczęły się analizy nowych propozycji i w piątek po południu Urząd wysłał do PGNiG wezwanie do zmian, bo proponowane taryfy dalej były za wysokie.

Na odpowiedź PGNiG ma tydzień. Przeciąganie jest korzystne dla gazowego monopolisty, bo dopóki postępowanie nie skończy się - obowiązują dotychczasowe, wysokie cenniki. Co gorsza nawet gdy już cennik zostanie zatwierdzony, to na obniżkę ceny możemy długo poczekać. Zgodnie z prawem taryfy można zmienić najwcześniej w dwa tygodnie po ich zatwierdzeniu przez prezesa URE, a najpóźniej - w ciągu 45 dni.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazowy monopolista opóźnia obniżki cen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!