Gazprom chce przesłać więcej gazu jamalską rurą

Rosyjski koncern chce dodatkowych mocy gazociągu jamalskiego rezerwowanych dotąd dla spółki Gas-Trading związanej z Bartimpeksem Aleksandra Gudzowatego.

Od przyszłego roku tranzytowym gazociągiem jamalskim będzie można przesłać dodatkowo 1,2 mld m sześc. gazu rocznie do Niemiec lub do Polski. Takie możliwości przesyłu gazu jamalską rurą do 2027 r. zarezerwowała dla siebie przed laty spółka Gas-Trading. Spółka była jednym z założycieli polsko-rosyjskiej firmy EuRoPol Gaz, która zbudowała rurociąg do tranzytu rosyjskiego gazu do Niemiec. Jednak Gas-Trading nie korzystał z rezerwacji, bo nie miał kontraktu na dostawy gazu z Rosji.

Największymi udziałowcami spółki Gas-Trading są PGNiG, Bartimpex Aleksandra Gudzowatego i Gazprom Export - eksportowe ramię rosyjskiego koncernu.

W połowie października EuRoPol Gaz przekazał moce rezerwowane dotąd dla Gas-Trading do rozdysponowania przez polską państwową firmę Gaz-System, która od roku zarządza gazociągiem jamalskim. A Gaz-System do końca zeszłego tygodnia zbierał wnioski na wykorzystanie do końca 2015 r. tych dodatkowych mocy w Jamale.

- Wpłynął jeden wniosek - poinformowała nas rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska, nie ujawniając, kto go złożył. Ze źródeł w branży gazowej dowiedzieliśmy się, że chodzi o Gazprom.

- PGNiG nie składało takiego wniosku - potwierdziła rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

- Musielibyśmy podpisać dodatkowy kontrakt importowy z Gazpromem, aby składać taki wniosek, a nie jesteśmy zainteresowani zwiększaniem importu gazu ze Wschodu, bo taniej kupujemy teraz na Zachodzie gaz z bieżących dostaw - powiedział nam pragnący zachować anonimowość menedżer PGNiG.

Gazprom ma pełną kontrolę nad jamalską rurą do granicy z Polską, bo jest jej właścicielem na Białorusi.

W ostatnich latach Gazprom zmniejszał jednak tranzyt gazu jamalską rurą przez Polskę - z niemal 30 mld m sześc. w 2008 r. do niespełna 25 mld m sześc. w 2010 r. Nie wiadomo, czy dodatkowe moce rosyjski koncern chce wykorzystać do zwiększenia tranzytu do Niemiec, czy po to, aby importować gaz do Polski bez pośrednictwa PGNiG.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom chce przesłać więcej gazu jamalską rurą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!