XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom eksportuje coraz mniej gazu do UE

Gazprom eksportuje coraz mniej gazu do UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2014 roku Gazprom zmniejszył eksport gazu do krajów Unii Europejskiej o 13,8 proc., do 121,3 mld metrów sześc., powtarzając wynik z 2010 roku, najgorszy w ostatnich 20 latach.

Informuje o tym w poniedziałek dziennik "Kommiersant", powołując się na raport rosyjskiego koncernu. Moskiewska gazeta wyjaśnia, że było to spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem o 11 proc. zużycia błękitnego paliwa w UE, co z kolei było skutkiem niespotykanie ciepłej pogody.

"Kommiersant" zauważa, że Gazprom jednak wniósł własny wkład w ten spadek: w IV kwartale, próbując powstrzymać zwrotne dostawy gazu z Unii Europejskiej na Ukrainę, koncern doprowadził do tego, że eksport do krajów związanych z rewersem - do Czech, na Słowację, do Austrii i na Węgry - zmalał o 40-60 proc.

Gazprom zanotował spadek sprzedaży praktycznie do wszystkich krajów UE, wszelako najsilniejszy do tych, które zaopatrują się przez terytorium Ukrainy. Eksport monopolisty do Włoch zmalał o 14,4 proc., Francji - 13,2 proc., Austrii - 24,5 proc., Czech - 35 proc., a na Słowację - 19 proc.

Znacznie mniejszy spadek Gazprom miał w dostawach do państw zaopatrujących się za pośrednictwem omijających Ukrainę gazociągów Jamał-Europa i Nord Stream. Eksport do Niemiec, które są największym odbiorcą rosyjskiego gazu, zmniejszył się tylko o 3,6 proc., a do Polski - o 7 proc. W wypadku Holandii i Danii rosyjski koncern zanotował nawet wzrost.

"Kommiersant" tłumaczy, że Gazprom zmienił konfigurację dostaw gazu do Europy, starając się maksymalnie wykorzystać moce Nord Streamu i Gazociągu Jamalskiego i jednocześnie zmniejszając tranzyt przez Ukrainę.

Dla przykładu - Czechy, które jeszcze kilka lat temu całość surowca sprowadzały przez Ukrainę, teraz przestawiły się na dostawy za pośrednictwem magistrali OPAL, stanowiącej lądowe przedłużenie Nord Streamu. Słowacja, która do 2014 roku otrzymywała błękitne paliwo przez Ukrainę, obecnie połowę importuje przez Czechy.

W rezultacie w 2014 roku tranzyt przez Ukrainę zmalał o 28 proc. - do 62 mld metrów sześc. Analitycy prognozują, że w 2015 roku spadnie do 50 mld metrów sześc.

Na początku stycznia Gazprom ogłosił, że od 2020 roku chce całkowicie zrezygnować z eksportu przez terytorium Ukrainy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom eksportuje coraz mniej gazu do UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!