Gazprom gotowy na podbój dawnej NRD

Gazprom gotowy na podbój dawnej NRD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski koncern może kupić niemiecką firmę VNG, która dostarcza gaz dla PGNiG i jest obecna na polskim rynku energetycznym. Na jego korzyść działa konflikt między udziałowcami tej spółki.

Niemiecki dystrybutor gazu ziemnego, firma VNG (Verbundnetz Gaz), może zostać pierwszą spółką z Europy Zachodniej przejętą przez Gazprom. Rosyjski gazowy monopolista skorzystałby w ten sposób na konflikcie między akcjonariuszami VNG - firmą EWE i niemieckimi władzami samorządowymi, które chętnie widziałyby zacieśnienie współpracy z Gazpromem. Przejęcie przez rosyjski koncern dużego pakietu akcji VNG mogłoby mieć znaczący wpływ na kwestię dywersyfikacji gazu dla Polski - niemiecka spółka jest obecna na polskim rynku i dostarcza surowiec dla PGNiG (jak również kupuje gaz od polskiego koncernu) - czytamy w "Parkiecie".

- Gdy tylko pojawi się okazja, Gazprom może kupić VNG - wyjawił agencji Reutera informator związany z rosyjskim koncernem. Obecnie Gazprom posiada około 5 proc. akcji VNG. Wspomnianą okazją do zakupu większej ich ilości może być konflikt akcjonariuszy spółki.

48 proc. akcji VNG posiada niemiecka firma energetyczna EWE. Chce ona kupić jeszcze co najmniej 3 proc. udziałów. Niemiecka prasa sugerowała wcześniej, że EWE może nawet dokonać wrogiego przejęcia spółki. Nie chcą na to pozwolić samorządy ze wschodnioniemieckich miast (zrzeszone w spółce VUB), które posiadają 26 proc. akcji VNG.

Konflikt między akcjonariuszami zaognia się. Prezes EWE Werner Brinker nie został wybrany przewodniczącym rady nadzorczej VNG. Następnie przedstawiciel VNG zrezygnował z zasiadania w zarządzie EWE. Jako powód swojej dymisji podał konflikt dotyczący strategii firmy.

- Będziemy odgrywać aktywną rolę w tworzeniu przyszłego europejskiego rynku gazowego - oznajmił podczas niedawnej wizyty w Niemczech szef Gazpromu Aleksiej Miller. Nie wyjaśnił, na czym miałaby polegać owa "aktywna rola".

Eksperci są podzieleni co do prawdopodobieństwa zainwestowania przez Rosjan w VNG.

- Jeżeli okazałoby się to prawdą, byłoby to dla kwestii dywersyfikacji dostaw gazu dla Polski niekorzystne pod każdym względem - stwierdził Witold Stanisław Michałowski, redaktor naczelny pisma "Rurociągi". VNG jest obecna na polskim rynku gazu. Należy do niej spółka G. EN. Gaz Energia, lokalny dystrybutor surowca z Polski Zachodniej. VNG dostarcza również gaz dla PGNiG. Gdyby przejął ją Gazprom, PGNiG byłoby zmuszone współpracować z rosyjskim koncernem również na kierunku zachodnim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!