Gazprom i Eni podpisały porozumienie o budowie gazociągu South Stream

Gazprom i Eni podpisały porozumienie o budowie gazociągu South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski Gazprom i włoski Eni zawarły w Moskwie porozumienie o utworzeniu spółki, która zaprojektuje gazociąg South Stream (Południowy Strumień). Magistralą tą, rosyjski gaz przez Morze Czarne i Bałkany popłynie do Europy Południowej i Środkowej, omijając Ukrainę.

Umowę - w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina i premiera Włoch Romano Prodiego - podpisali na Kremlu szefowie obu koncernów, Aleksiej Miller i Paolo Scaroni.

Szczegóły porozumienia nie są na razie znane. Wiadomo tylko, że na początek spółka przygotuje studium wykonalności projektu. Będzie się ona nazywać South Stream i zostanie zarejestrowana w Holandii lub Szwajcarii.

Wg Scaroniego, oba koncerny będą w niej mieć po 50% udziałów. Prezes Eni nie wyklucza jednak, że w przyszłości do przedsięwzięcia przystąpi jeszcze jedna kompania.

South Stream, którym planuje się przesyłać 30 mld m.sześc. gazu rocznie, będzie mieć 900 km długości. Zacznie się od tłoczni Bieriegowaja w rejonie portu Dżubga, w Kraju Krasnodarskim, gdzie swój początek ma już inna czarnomorska rura - Blue Stream (Błękitny Strumień), dostarczająca rosyjski gaz do Turcji. Stamtąd zostanie doprowadzony do Warny, w Bułgarii, gdzie prawdopodobnie podzieli się na dwie nitki: północną - do Austrii przez Rumunię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję i Albanię.

Gazociąg ten, uważany jest za konkurenta dla projektowanej magistrali Nabucco, popieranej przez Unię Europejską i USA. Rurą tą, przez Gruzję i Turcję do Europy Środkowej miałoby płynąć błękitne paliwo z Azerbejdżanu i Azji Środkowej.

South Stream przedstawiany jest też jako odpowiednik Gazociągu Północnego (Nord Stream), który przez Morze Bałtyckie ma dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z ominięciem Białorusi i Polski.

Wstępne porozumienie, dotyczące budowy South Stream, Gazprom i Eni podpisały w czerwcu br. w Rzymie. Na początku listopada do projektu przyłączyła się Bułgaria. Oficjalna umowa w tej sprawie ma być zawarta podczas planowanej na styczeń '08 wizyty Putina w Sofii.

Zakłada się, że gaz tłoczony przez nowy gazociąg będzie zaopatrywać cały rynek europejski, a nie tylko kraje tranzytowe. Magistrala ma zostać oddana do użytku w 3 lata po uzyskaniu zezwoleń na budowę. Strony nie wykluczają, że układanie magistrali rozpocznie się w 2008 lub 2009 r. Koszty ułożenia South Stream nie są znane. Scaroni mówił w Moskwie o ponad 10 mld USD. Natomiast analitycy szacują je na co najmniej 14 mld USD.

Wybudowany kilka lat temu przez Gazprom i Eni gazociąg Blue Stream kosztował 3,3 mld USD. Jest on jednak prawie dwa razy krótszy (396 km) od projektowanego South Stream. Ponadto jest obliczony na przesyłanie tylko 16 mld m.sześc. gazu rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom i Eni podpisały porozumienie o budowie gazociągu South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!