XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom i PGNiG spróbują ożywić jamalskiego trupa

Gazprom i PGNiG spróbują ożywić jamalskiego trupa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

15 lipca spotkają się przedstawiciele Gazpromu, Gazpromu Export oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Będą rozwiązywać problemy dotyczące działalności EuRoPol Gazu, spółki zajmującej się tranzytem gazu na Zachód Europy.

PGNiG ma w niej 48 proc. akcji, rosyjski Gazprom tyle samo, a Gas Trading 4 proc. Z efektami spotkania 23 lipca zapozna się rada nadzorcza EuRoPol Gazu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jedną z propozycji omawianych przez partnerów ma być powrót do budowy II nitki gazociągu jamalskiego - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Gaz z Jamału II dzięki odnodze miałby zasilać obwód kaliningradzki oraz północno-wschodnią Polskę. Nie wiadomo jednak, czy autorem tego pomysłu jest Gazprom czy PGNiG.

PGNiG przed spotkaniem nie chce się wypowiadać na temat rozmów z rosyjskim partnerem. Można przypuszczać, że to Rosjanie chcą wrócić do tego projektu bo, zdaniem naszego informatora, gazociąg północny, który ma biec z Rosji przez Bałtyk do Niemiec, nie będzie miał odgałęzienia do Kaliningradu.

- Ponadto do 2030 r. Rosjanie chcą zwiększyć eksport gazu z obecnych ponad 150 mld do 250 mld m sześc. Szukają więc dróg jego przesyłu. Muszą też myśleć o ich dywersyfikacji - mówi nasz informator "Pulsu Biznesu".

Porozumienie polsko-rosyjskie z 1993 r. zakładało, że gazociąg jamalski będzie miał dwie nitki, którymi przesyłane będzie prawie 66 mld m sześc. Z tej puli Polska miała odbierać 14 mld m sześc. Obecnie odbiera z I nitki niecałe 3 mld m sześc.

Budowa II nitki wzmocniłaby pozycję Polski jako kraju tranzytowego w obliczu ponoszonych często obaw, że po zbudowaniu gazociągu północnego i magistrali gazowej na południu Europy Rosjanie zrezygnują z przesyłu błękitnego paliwa przez Polskę. Wzrosłyby też zyski naszego kraju z tranzytu, choć nie jest to takie pewne, bo Rosjanie traktują EuRoPol Gaz jak spółkę non profit.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom i PGNiG spróbują ożywić jamalskiego trupa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!