Gazprom łączy Osetię Północną z Osetią Południową

Gazprom łączy Osetię Północną z Osetią Południową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazprom przystąpił do układania południowoosetyjskiego odcinka gazociągu Kaukaz (Dzuarikau- Cchinwali), który połączy Osetię Północną, republikę wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej, z Osetią Południową, zbuntowaną prowincją Gruzji.

Uroczystość wykonania "złotego spawu" - jak poinformowały rosyjskie media - odbyła się poprzedniego dnia w pobliżu miejscowości Kobet, w Wąwozie Kudarskim, na terytorium Osetii Południowej.

W czwartek przypadała 16. rocznica proklamowania przez ten region niepodległości od Gruzji.

Budowa kontrowersyjnej magistrali trwa od grudnia 2006 roku. Moskwa rozpoczęła ją bez uzgodnienia z Tbilisi. Rosyjskie media prezentują tę inwestycję jako kolejny krok na drodze integracji Osetii Południowej z gospodarką Rosji.

Gazociąg Dzuarikau-Cchinwali będzie mieć 163 km długości, w tym 92 km na terytorium Osetii Północnej. Jego przepustowość wyniesie 252,5 mln metrów sześciennych gazu rocznie. Koszty ułożenia rury szacuje się na 15 mld rubli (638 mln dolarów).

Magistrala przetnie główny grzbiet Kaukazu. Niektóre odcinki będą przechodzić na wysokości ponad 3 tys. metrów n.p.m.

Na terytorium Osetii Północnej ułożono już ponad 50 km rur i wykonano 90 proc. prac ziemnych. W Osetii Południowej pod budowę przygotowano 85 proc. trasy. Układanie gazociągu ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Obecnie separatystyczna prowincja otrzymuje gaz z Gruzji przez odgałęzienie magistrali Tbilisi-Kutaisi. Płaci ok. 300 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Cchinwali liczy, że po uruchomieniu nowej rury będzie kupować błękitne paliwo po rosyjskich cenach wewnętrznych, czyli po 40 USD.

16 kwietnia ówczesny prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret nakazujący rządowi nawiązanie kontaktów z władzami Osetii Południowej (i Abchazji, innej zbuntowanej prowincji Gruzji), a także podjęcie z nimi współpracy w sferach gospodarki, nauki, kultury, oświaty i informacji.

Władze w Tbilisi odebrały te kroki jako próbę zaanektowania przez Rosję części gruzińskiego terytorium.

Osetia Południowa, wspierana przez Moskwę, w 1990 roku ogłosiła połączenie z Osetią Północną w ramach Federacji Rosyjskiej. Władze w Tbilisi nie uznały tego kroku. Doszło do wojny domowej.

W 1992 roku nastąpiło zawieszenie broni. Sytuację w regionie kontroluje kontyngent pokojowy składający się z sił rosyjskich, południowoosetyjskich i gruzińskich. Są tam też obserwatorzy ONZ.

Według rosyjskich szacunków 90 proc. mieszkańców Osetii Południowej ma również obywatelstwo Federacji Rosyjskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom łączy Osetię Północną z Osetią Południową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!