Gazprom ma problem z kosztami nowego gazociągu. To przekreśli plany Rosjan?

Gazprom ma problem z kosztami nowego gazociągu. To przekreśli plany Rosjan?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koszt Tureckiego Potoku, budowanego przez rosyjski koncern Gazprom gazociągu do Turcji przez Morze Czarne, wzrósł do około 7 mld euro. Perspektywy dla drugiej nitki mającej przesyłać gaz do Unii Europejskiej są obecnie niejasne - piszą rosyjskie gazety "Wiedomosti" i "Niezawisimaja Gazieta".

  • Unijne kraje nie kwapią się do odbierania gazu z Tureckiego Potoku.
  • Koszty budowy nitki dostarczającej gaz do Turcji są coraz wyższe.
  • Przez amerykańskie sankcje Gazprom ma problemy z pozyskiwaniem finansowania.

Dzienniki cytują wypowiedź wiceprezesa Gazpromu Andrieja Krugłowa. "Wstępnie mówiliśmy, że koszt może wynieść 6 mld euro, jednak teraz oceniamy go w przybliżeniu na 7 mld euro" - oznajmił Krugłow w Londynie. Poinformował także, że gazociąg najprawdopodobniej "będzie początkowo sfinansowany z budżetu Gazpromu".

"Wydatki na Turecki Potok najprawdopodobniej spadną całkowicie na koncern, ponieważ na razie nie udało się przyciągnąć środków zagranicznych banków i raczej się to nie uda" - komentują "Wiedomosti". Przypominają, że w czerwcu 2017 roku Krugłow "informował, że Gazprom już zaczął rozmowy, zarówno z bankami rosyjskimi, jak i zagranicznymi, o finansowaniu projektowym" planowanego gazociągu.

"Jednak 2 sierpnia 2017 roku USA wprowadziły wobec Rosji nowe sankcje. Dają one prezydentowi USA prawo objęcia sankcjami podmiotów, które jednorazowo zainwestowały co najmniej 1 mld USD na budowę przez Rosję gazociągów eksportowych lub dostarczyły sprzęt, technologie lub usługi do tych celów" - przypomina moskiewski dziennik gospodarczy.

Jak powiedział gazecie Dmitrij Marinczenko z agencji ratingowej Fitch, prócz stale obecnego "ducha sankcji" banki mogą mieć również bardziej realne obawy. "Nie ma żadnych gwarancji, że drugą nitką (Tureckiego Potoku) gaz popłynie w 2019 roku. Nie ma infrastruktury, poprzez którą Europa mogłaby przyjmować ten gaz" - wskazał ekspert. Z dwóch nitek planowanego gazociągu pierwsza miała dostarczać gaz dla samej Turcji, druga - dojść do granicy Turcji z jednym z krajów Unii Europejskiej.

Czytaj również: Nord Stream 2 coraz lepiej zabezpieczony finansowo

"Jeśli partnerzy europejscy nie zaczną być mocno zainteresowani ekonomicznie, by uczestniczyć w budowie infrastruktury gazowej do przyjęcia gazu z drugiej nitki, a tego jakby nie widać, to przez jakiś czas pozostanie ona +sucha+" - powiedział Marinczenko. "Wiedomosti" zauważają, że trasa tej nitki wciąż nie została określona - może zacząć się na granicy Turcji z Bułgarią lub Grecją.

"Brak jasności w sprawie dostaw przez drugą nitkę; do tego stale rośnie budżet budowy" gazociągu - wybija "Niezawisimaja Gazieta". Turecki Potok "nadal ma dość mgliste perspektywy" - ocenia. Zaznacza, że Gazprom nie precyzuje przebiegu drugiej nitki, co zdaniem cytowanej przez dziennik ekspertki Walerii Niestierowej ze Sberbank Investment Research oznacza, że projekt wciąż nie jest bardzo konkretny.

Natomiast inny ekspert, Ilja Żarski z grupy eksperckiej Veta wymienia jako kraje zainteresowane kupnem surowca z drugiej nitki Węgry, Serbię i Austrię.

Kraje UE "dość sceptycznie odnoszą się do zwiększenia udziału gazu rosyjskiego na rynku europejskim, woląc poszerzać kanały dostaw błękitnego paliwa" - zauważa "NG". Wspomina w tym kontekście zapowiedzi Polski o nieprzedłużaniu kontraktu z Gazpromem. Przy czym, na razie Gazprom "nadal zwiększa swój udział na rynku europejskim" - zaznacza gazeta.

Czytaj także: PGNiG będzie mogło dłużej wydobywać gaz z największego złoża w Polsce

Gazprom rozpoczął budowę morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok 7 maja 2017 roku u rosyjskiego wybrzeża Morza Czarnego. Projekt ten zakłada budowę gazociągu po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji. Przepustowość każdej z dwóch nitek wynosi 17,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Gazprom zapowiadał ukończenie budowy w 2019 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom ma problem z kosztami nowego gazociągu. To przekreśli plany Rosjan?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!