Gazprom: małe zapasy gazu na Ukrainie grożą zakłóceniem tranzytu do UE

Gazprom: małe zapasy gazu na Ukrainie grożą zakłóceniem tranzytu do UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski monopolista Gazprom przestrzegł w czwartek, że decyzja Ukrainy, by do końca roku nie importować rosyjskiego gazu, może doprowadzić do zakłóceń w jego tranzycie do Europy. Według Gazpromu Kijów ma za małe zapasy, by zapewnić zimą bezpieczny tranzyt do UE.

"Najbliższej zimy Ukrainie grozi mniej więcej 30-procentowy deficyt zapasów gazu w podziemnych magazynach, co stworzy katastrofalną sytuację" - oświadczył dziennikarzom wiceprzewodniczący zarządu Gazpromu Witalij Markiełow. Podkreślił, że koncern pragnie kompromisu z Ukrainą, która zalega z płatnościami za dostarczony gaz.

"Nasi ukraińscy koledzy przepompowali w tym roku jedynie 17,6 mld metrów sześciennych do podziemnych zbiorników, a to za mało" - powiedział Markiełow. Według niego dla tranzytu bez zakłóceń należało przepompować 21,5 mld metrów sześciennych.

Zaznaczył, że Gazprom dostaje wiele telefonów od klientów w Europie, zaniepokojonych powstałą sytuacją i świadomych ryzyka. Wyraził nadzieję na znalezienie kompromisu.

Niemniej, jak piszą agencje, komunikat po czwartkowych rozmowach szefów: rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera i ukraińskiego Naftohazu Jewhenija Bakulina świadczy o tym, że strony są dalekie od znalezienia wyjścia z sytuacji. Miller i Bakulin, wg Gazpromu, rozmawiali m.in. o warunkach niezbędnych do zapewnienia tranzytu rosyjskiego gazu do Europy w okresie zimowym.

Pod koniec października Gazprom oznajmił, że Naftohaz nie zapłacił za gaz importowany w sierpniu (822 mln dolarów), w związku z czym rosyjski holding zagroził przejściem na system przedpłat. Według przedstawicieli Gazpromu obecne zadłużenie Ukrainy to ogółem 1,3 mld dolarów.

Gazprom potwierdził w zeszłym tygodniu, że Ukraina zaczęła spłacać swoje zadłużenie za gaz dostarczony jej w sierpniu, jednak - jak zaznaczył koncern - dotychczasowe przelewy pokryły niewielką część zadłużenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!