XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom może przesyłać gaz rurociągiem Baltic Pipe

Gazprom może przesyłać gaz rurociągiem Baltic Pipe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystkie firmy gazownicze mogą zgłaszać chęć przesyłania surowca z Danii do Polski i w odwrotnym kierunku.

Wkrótce państwowy Gaz-System rozpocznie badanie rynku (tzw. open season), w ramach którego firmy będą mogły składać pierwsze, niewiążące deklaracje zainteresowania przesyłaniem błękitnego paliwa gazociągiem Baltic Pipe, który połączy Polskę z Danią. Czy oprócz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa surowiec będzie mógł transportować np. Gaz de France, niemiecki E. ON Ruhrgas czy nawet rosyjski Gazprom? - pyta "Parkiet".

- Tak, jeśli potwierdzą zgłoszone zapotrzebowanie na przesył wiążącą umową - informuje Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.

Możliwość rezerwowania mocy przesyłowych w Baltic Pipe przez Gazprom, projekcie który miał zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, może budzić jednak duże wątpliwości. Zarówno poprzednia ekipa rządząca, jak i obecna dużą wagę przywiązywały do dywersyfikacji dostaw. Rola Rosji miała zostać ograniczona m.in. dlatego, że kraj ten wykorzystuje swoją pozycję na rynku energetycznym do realizacji celów politycznych - czytamy w "Parkiecie".

Jak jest dziś? - Jeśli w ramach projektu Baltic Pipe jesteśmy w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo i jednocześnie uzyskać opłacalność biznesową tego przedsięwzięcia, to obecne działania należy ocenić pozytywnie. Sądzę jednak, że w tej sprawie za dużo mówimy, a za mało robimy - mówi "Parkietowi" Maks Kraczkowski, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji gospodarki i członek PiS.

Dziś wiadomo na pewno, że wśród firm, które zamierzają korzystać z Baltic Pipe, znajdzie się PGNiG. - Będziemy rezerwować moce przesyłowe. Docelowo myślimy o 3 mld m sześc. gazu rocznie - mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG.

Swoje plany spółka chce korelować z projektowanym gazociągiem Scanled, którym popłynie surowiec z szelfu norweskiego do Szwecji i Danii. Z tego ostatniego kraju mógłby z kolei trafić do Polski, przez Baltic Pipe. Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG, w jednym z wywiadów dla "Parkietu" informował, że z własnych złóż w Norwegii spółka mogłaby transportować 0,5 mld m sześc. surowca rocznie. Pozostałe 2,5 mld byłoby kupowane od koncernów wydobywających gaz na szelfie. Udział własnego surowca PGNiG może jednak wzrosnąć, bo spółka myśli o zakupie nowych koncesji.

Moce przesyłowe w Baltic Pipe zapewne będą też chciały zarezerwować inne koncerny. - Jak Gaz-System ogłosi otwarcie procedury open season, wówczas podejmiemy decyzję - mówi Bogdan Pilch, dyrektor Gaz de France w Polsce. Nie jest wykluczone, że swój akces zgłosi też Gazprom, którego przedstawiciele nie chcieli tego komentować. - Teoretycznie jest to możliwe. Dla Gazpromu korzystny może być zwłaszcza przesył surowca do Danii - mówi Pilch.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom może przesyłać gaz rurociągiem Baltic Pipe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!