Gazprom na dobre traci Ukrainę

Gazprom na dobre traci Ukrainę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od pierwszego marca rosną możliwości techniczne przesyłu gazu ze Słowacji na Ukrainę. - Tą drogą będzie można do naszego wschodniego sąsiada przesłać aż 14,5 mld m3 gazu rocznie - poinformował premier Słowacji, Robert Fico. Tak duże zdolności przesyłu gazu poważnie zmniejszają możliwości rosyjskiego nacisku na Kijów z wykorzystaniem gazu.

Obecnie ukraińskie zdolności importu gazu od strony Słowacji wynoszą około 11,5 mld m3 rocznie. Teraz będą o trzy mld m3 w skali roku większe. 14,5 mld m3 gazu to ponad trzecia część surowca, jakiego rocznie potrzebuje Ukraina. Ponieważ do tego dochodzi znaczące własne wydobycie – ponad 20 mld m3 gazu rocznie, a także import z Polski i z Węgier, Ukraina praktycznie uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji.

Jaki będzie dalszy rozwój sytuacji?

Wydaje się, że gazowa polityka Kremla, opierająca się na szantażu wstrzymaniem dostaw i zawyżaniu cen poniosła porażkę. Najlepszym tego dowodem jest zapowiedź Rosjan dotycząca obniżki cen gazu dla Ukrainy. Zamiast dotychczasowej 378 dolarów za 1000 m3 zaproponował nową 329 dolarów (obniżka miałaby obowiązywać wstecznie od pierwszego stycznia). Tyle, że Ukraina wcale nie musi kupować gazu z Rosji. Jeszcze taniej kupi surowiec - w większości rosyjski - w Europie Zachodniej.

Dla Rosjan zmniejszanie zakupów przez Ukrainę to kłopot. Jeszcze całkiem niedawno Kijów był największym importerem rosyjskiego surowca. Co więcej płacił za niego najdrożej, spośród wszystkich odbiorców. Teraz to uległo zmianie. Może to także oznaczać, że po fatalnym pod względem produkcji i sprzedaży gazu ubiegłym roku ten dla Gazpromu będzie równie ciężki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom na dobre traci Ukrainę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!