Gazprom niezadowolony z wierceń łupkowych w Polsce

Gazprom niezadowolony z wierceń łupkowych w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski koncern gazowy Gazprom we wtorek wymienił Polskę, jako przykład kraju, w którym wyniki próbnego wydobycia gazu łupkowego okazały się niezadowalające, mimo wsparcia ze strony państwa i preferencji podatkowych.

Gazprom poinformował, że rozwój branży gazu łupkowego w różnych regionach świata był w tym dniu tematem posiedzenia jego Rady Dyrektorów.

Podobnie jak przed rokiem, oceniła ona, że "obecnie wydobycie gazu z łupków w Rosji jest niecelowe w związku z wielkimi zasobami gazu tradycyjnego, koszty wydobycia którego są znacznie niższe od prognozowanych wydatków na wydobycie gazu łupkowego". Skonstatowała też, że "wydobycie gazu łupkowego niesie ze sobą znaczne ryzyko ekologiczne".

W komunikacie z posiedzenia Gazprom zauważył, że w latach 2012-13 przemysłowe wydobycie gazu z łupków prowadzone było tylko w USA i Kanadzie.

"W Europie przemysłowe wydobycie gazu łupkowego powstrzymuje kilka czynników, m.in. ograniczone zasoby, wysoka gęstość zaludnienia oraz brak szerokiego dostępu do usług wiertniczych i serwisowych" - przekazał rosyjski koncern.

"Rezultaty, uzyskane w toku próbnej eksploatacji kilku złóż w Europie, przede wszystkim w Polsce, okazały się niezadowalające, mimo wsparcia ze strony państwa i preferencji podatkowych" - dodał.

Gazprom od początku z rezerwą podchodzi do wydobycia gazu z łupków w Rosji. Nieco inne zdanie o perspektywach wydobycia gazu łupkowego ma jej prezydent Władimir Putin, który przed rokiem polecił Ministerstwu Energetyki Federacji Rosyjskiej skorygowanie planów rozwoju rosyjskiej branży gazowej na okres do 2030 roku z uwzględnieniem dokonującej się w świecie "rewolucji łupkowej", a samemu Gazpromowi - ponowne przeanalizowanie polityki eksportowej.

Rosyjski koncern szacuje, że zasoby gazu niekonwencjonalnego w Rosji wynoszą 665-680 bln metrów sześciennych, z czego tylko 3 proc., tj. 5-20 bln metrów sześc., przypada na gaz łupkowy.

Z łącznych zasobów gazu niekonwencjonalnego w FR około 75 proc. przypada na surowiec występujący w postaci hydratów, około 15 proc. - na gaz w złożach o niskiej przepuszczalności i 7 proc. - na metan w pokładach węgla.

Według Wiktora Skorobogatowa, dyrektora należącego do Gazpromu ośrodka analitycznego Zasoby Gazu, przemysłowa eksploatacja złóż gazu łupkowego w FR rozpocznie się nie wcześniej niż w latach 2025-30. Analityk ocenia, że zasoby gazu niekonwencjonalnego w Rosji są 2,5-krotnie większe niż gazu tradycyjnego.

Ministerstwo Energetyki FR opowiedziało się już za rozpoczęciem przygotowań do wydobycia ropy i gazu z łupków. Resort energetyki jest zdania, że choć na razie nie ma konieczności pozyskiwania paliwa z łupków, to Rosja powinna być przygotowana do takich projektów.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W Polsce - jak dotąd - wykonano ok. 50 otworów wiertniczych w poszukiwaniu gazu z łupków. W jedenastu dokonano tzw. wierceń poziomych, a cztery są w toku. W sześciu dokonano też 6 pełnych szczelinowań hydraulicznych. W Polsce prace poszukiwawcze prowadzi 18 spółek, a do końca lipca wydano 103 koncesje na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego.

Zdaniem wiceministra środowiska i Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka do oszacowania zasobów gazu z łupków w Polsce, potrzebnych jest ok. 300 odwiertów - po 100 w basenach: bałtyckim, podlaskim i lubelskim. Wiercenia mają przyspieszyć dzięki przyjętej zmianie w rozporządzeniu, zgodnie z którą wiercenia rozpoznawcze do 5 tys. metrów głębokości nie wymagają już pełnej oceny oddziaływania na środowisko.

Według najnowszych danych amerykańskiego Urzędu ds. Informacji o Energii (EIA), zasoby gazu z łupków w Polsce wynoszą ok. 4,2 bln m sześc. To o 20 proc. mniej niż EIA prognozowała dwa lata temu.

W marcu 2012 roku Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 mld do 768 mld m sześc.

Z wydobyciem gazu łupkowego Polska wiąże nadzieje na uniezależnienie się od importu gazu ziemnego z Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom niezadowolony z wierceń łupkowych w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!